• E-Posta
  • Yazdır

TESK & UNICEF ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR


2018 yılında uygulanmaya başlayan ve TESK ile UNICEF’i biraraya getiren, çocuk işçiliği ile mücadeleyi hedefleyen Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programında 2.dönem çalışmalarının hazırlığında sona gelindi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle’in işbirliği protokolünü imzalamalarının ardından uygulama aşamasına geçilecek programda TESK bu kez daha kapsamlı bir saha çalışması yapmayı hedefliyor.

Bu kapsamda tüm paydaşları biraraya getirerek, çocuk işçiliği ile mücadelede mesleki eğitimin kilit rolüne odaklanmanın planlandığı 2. Dönem çalışmaları 10 ilde yürütülecek. Pilot uygulamanın yapılacağı aralarında Bursa, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Ordu, Hatay, İzmir, Konya, Malatya, Mersin illerinin bulunduğu illerde çocuklar, aileleri, okul ve usta öğreticiler ile okul arasında kuvvetli bir iletişim ağının kurulması planlanıyor.

Detaylı bir iletişim stratejisinin de uygulanacağı programda özellikle İşyeri Denetim ve Danışmanlık Gruplarının çocuk işçiliği ile mücadele amacıyla yeniden yapılandırılması da değerlendirilecek. TESK & UNICEF Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programının 2019 sonuna kadar uygulanmasına başlanması hedefleniyor.