• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Acemi Birlikleri Kararı Esnaf İçin İsabetli`


ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı`nın askeri birliklerin taşınması planının şekillenerek açıklanması göç veren illerdeki esnaf ve sanatkârı fazlasıyla sevindirdi. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Uygulamaya konulacak proje ile nüfusu 2 milyon ve üstündeki büyükşehirlerde bulunan tüm acemi birlikleri Bayburt, Gümüşhane, Yozgat, Kırşehir gibi Anadolu`da sürekli göç veren şehirlere nakledilecek olması esnafımız için çok olumlu karar` dedi.

 

-`GÖÇ TERSİNE DÖNECEK`

 Milli Savunma Bakanlığı`nca koordineli yürütülen çalışmalar sonucunda 5 ila 15 bin asker kapasiteli acemi birliklerinin Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çankırı, Karabük, Kars, Adıyaman, Muş gibi 17 ile nakledilmesini olumlu karşılayan Palandöken, `Karar ile bu illerdeki göç duracaktır. Sadece göç durmayacak büyük şehirlerden geriye dönük göçüde başlatabilecektir. Bu karar ile taşra illeri ‘acemi` sanayisi ile kalkınacak ve illerin ekonomisini canlandırarak istihdamı hiç kuşkusuz artıracaktır. Projenin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesini esnaf ve sanatkâr camiası olarak bekliyoruz` diye konuştu.

 

-`SANAYİ GELİŞECEK, İŞSİZLİK AZALACAK`

Acemi birliklerinin küçük şehirlerdeki ticaretten turizme kadar her sektördeki iş hacmini canlandıracağının altını çizen Bendevi Palandöken, `Bu canlılık beraberinde işsizliğin azalmasana ve istihdamın artmasına sebep olacak. Projenin hayata geçmesinden sonra küçük illerdeki vekil sayıları da nüfusla orantılı olarak hiç kuşkusuz artacaktır. Yasanın çıkması ile bu illerde yaşanan göç hiç kuşkusuz duracaktır. Göçün durması ise bu illere yeni yatırımlar getirecektir` şeklinde konuştu.  

 

-`17 İL BELLİ NOKTAYA GELECEKTİR`

Acemi birliklerinin bu 17 ili hiç kuşkusuz zaman içerisinde ekonomik olarak belli bir noktaya getireceğinin kesin olduğunu da kaydeden Palandöken, ` Ancak, bununla birlikte bu illerimize özel yatırım teşviki verilmesi sağlanmalıdır. Çünkü bu ilerin çoğunluğunda hizmet sektöründe büyük eksiklikler var. Örneğin birçok ilde otel sorunu var. Bu illerde acemi birliklerinin devreye girmesi ile hiç kuşkusuz a`dan z`ye tüm esnaf ve sanatkâr nasibini alacaktır. Anadolu`da göçün iyice durması için bir başka yapılması gereken yatırım ise vakıf ve özel üniversitelerin büyükşehirlere yapılmasının önüne geçilmeli ve mevcut üniversiteler güçlendirilmelidir. Bu tedbirlerin alınması ile göç Anadolu illerinde tamamen duracağı gibi tersine de döner` dedi.