• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Esnafı Göstermelik İndirimle Kandırmayın`


 

ANKARA- Bazı akaryakıt şirketlerinin yapmış olduğu indirimlerin göstermelik olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bu indirimlerle taşımacı esnafının yaşamış olduğu mağduriyetleri çözüme ulaşmaz. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin yapmış olduğu göstermelik indirimler yeterli değil. EPDK`nın herhangi bir fiyat uygulaması yapmadan yapılan indirim, taşımacı esnafımıza fayda getirmedi` dedi.

 

-`HER ŞEYİN EN PAHALISI ESNAFA SATILIYOR`     

Akaryakıt fiyatlarındaki son gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Her şeyin en pahalısı esnafa uygulanıyor. İndirimlerden bir yarar görmüyoruz. Yüksek fiyatlı akaryakıttan bıkan şoför esnafına mutlaka ucuz akaryakıt imkanı sağlanmalıdır. Çünkü her zaman sonrası en çok şoför esnafı mağdur olmaktadır. Akaryakıta gelen zam her sektörü etkilediği gibi şoför esnafını daha çok etkilemektedir. Bu da esnafımızın mağdur olmasına sebep veriyor` diye konuştu.

 

-`ISITILMIŞ GAZLA ESNAFI KANDIRMAYIN`

Bazı istasyonların halkın güvenini suiistimal ederek, gaz ve akaryakıt alımı sırasında depoya boş hava basıldığını da kaydeden Palandöken; `EPDK`nın uyarı mektubundan sonra kuruşluk indirim yapan akaryakıt firmalarının taksici esnafımızın en çok kullanmış olduğu LPG`de ise gaz ısısını artırılmaktadır. Gaz ısının artırılması ise her depo başına 3 ile 5 litre arasında boş hava basması anlamına gelmektedir. Yani her depoda haksız yere 3 ila 5 lira arasında esnafımızdan haksız olarak kazanç elde edilmektedir. İndirim yaptık, diyerek halkı ısıtılmış havayla kandıran istasyonlara daha katı yaptırımlar ve cezalar uygulanmalı, mevcut denetimler artırılmalıdır` uyarısında bulundu.