• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Dolar bahane zam şahane`


 

ANKARA - Doların yükselmesini bahane eden petrol firmalarının zam üstüne zam yapmasını fırsatçılık olarak değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Eskiden uluslararası piyasalar bahane edilerek fiyatlar yükseltiliyordu. Şimdi ise dolardaki kurun yükselmesi bahane edilerek motorine 17, benzine 14, LPG`ye ise litrede 5 kuruş zam yapılması fırsatçılıktan başka bir şey değil.  Yapılan zam sonrasında İstanbul`da 95 oktan benzinin litre fiyatı 5.06 liraya, 97 oktan benzinin fiyatı ise 5.16 liraya, motorinin fiyatı da 4.60 liraya yükseldi. LPG`ye ise 5 kuruş zam uygulandı. Son yapılan zamlarla son 1 yıl içerisinde benzine gelen zam oranı yüzde 16,2 olurken, motorine zammı ise yüzde 19.4`e ulaştı` dedi.

  -`PETROLÜN VARİLİ 150 DOLAR İKEN BU KADAR YAPILMADI`

2008 yılında 150 dolara çıkan ancak global ekonomik kriz sonrası bir daha bu fiyatlara yaklaşmayan petrolde son günlerde uluslararası piyasalardan kaynaklanarak hem petrolün varil fiyatının 117 dolar olmasına rağmen fiyatların oldukça abartılı yükseltildiğini kaydeden Palandöken, `Suriye gerilimi ile artan fiyatlar piyasalarda endişeleri de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz sene varili 115 doların üstüne birkaç kez çıkan ancak düzeltmelerle tekrar bu barajın altına inen petrol Suriye krizi ile birlikte bir kez daha bu barajı geçti. Yani 150 dolarlar seviyesinde dahi bu rakamlara ulaşmayan petrol fiyatlarının artırılması fırsatçılıktan başka bir şey değildir. Petrole yapılan bu zamların ardından başta ulaşım ve nakliye olmak üzere her şeye zam yapılması kaçınılmazdır` diye konuştu.

-`KAÇAK ORANI DAHA DA ARTAR`

Petrol fiyatlarına sık sık zam yapılmasının her kesimin yaşam kalitesini değiştireceğini ve bununla birlikte enflasyonu da artıracağının altını çizen Bendevi Palandöken, `Akaryakıttaki kaçak ve kayıp oranı 10 milyar lirayı aşmış bulunuyor. Kuşkusuz bu zamlar bu oranı daha da artıracaktır. 10 milyarlık vergi kaybı yıl sonuna kadar 15 - 20 milyar seviyesini zorlayacak gibi. En iyisi 2002 yılında Ekonomiden sorumlu devlet bakanı Güneş Taner`in söylediği gibi benzinin litre fiyatını akaryakıta endekslemeli. Aksi halde bu zamlar artık insanımızı bıktırma noktasına getirmiştir` dedi.