• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Kırtasiye ve kıyafet malzemelerine dikkat edin`


 

ANKARA- Yeni eğitim- öğretim döneminin yaklaşmasıyla halkın kırtasiye ve eğitim masrafı yapacağını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, velileri alışveriş öncesi uyardı. Palandöken, `Alınan ürünler çocuklarımızın sağlığını tehdit etmemelidir.  Alınan ürünlerin menşeine mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi CE ve 71-3 uluslararası standart işaretlerine mutlaka dikkat edilmeli ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır` dedi.

SÜSÜNE  DEĞİL İÇERİĞİNE DİKKAT EDİN

Palandöken yaptığı açıklamada, ` Rengârenk ve süslenerek yapılan ürünlerin dış görüntüsüne kanmayın. Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarına dikkat edin. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin fiziksel değil kimyasal içeriğine dikkat edin. Aldığınız formaların ve kırtasiye malzemelerinin içeriklerine dikkat edin. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi ceplerini ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyin` dedi.

            -`KIRTASİYE VE GİYİM ÜRÜNLERİNE DİKKAT`

Resmi Gazetede Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bazı ürünlerle ilgili yayınlanan tehlikeli kimyasal madde tebliğe dikkat çeken Palandöken, `Tekstil, hazır giyim, deri ürünleri ve kırtasiye ürünleri başta olmak üzere bazı tüketim ürünlerinde azo boyar maddeler ve fitalatların kullanımı ile ilgili getirilen sınırlamalara mutlaka dikkat edilmelidir. Çin`den getirilerek ucuz diye piyasaya sürelin bu ürünlere dikkat edilmelidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2011 yılında yapmış olduğu denetimlerde kırtasiye ürünlerindeki güvensizlik oranı yüzde 53 iken bu oran 2012`de yüzde 24 oranına düşmüştür. Yine 2011 yılında diğer tüm ürünlerdeki güvensizlik oranı yüzde 38,64`iken 2012`de bu oran yüzde 8,73 seviyelerine düşmüş bulunuyor. Ancak 2011 yılındaki çocuk ayakkabılarındaki yüzde 83 oranındaki güvensizlik oranı ile ilgili yeni bir çalışma yapılmadığından ayakkabı alırken çok dikkat edilmelidir. Yani ne kadar düzelme olsa da yine çocuklarımızın sağlığını piyasada satışı yapılan Çin malı ürünler tehdit etmektedir. Bu tespitler vatandaşlarımıza rehber olmalı ve alacakları ürünlere çok dikkat etmelidirler` diye konuştu.