• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken: `TESK, Adalet Bakanlığı ve UNDP ile Arabuluculuk Ortak Çalışacak`


 

ANKARA - Adalet Bakanlığı ile yapılan ikili görüşmeler sonucunda 10 ilde esnaf ve sanatkara arabuluculuğun tanıtımı yapılacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tanıtımların Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirileceğini söyledi.   

 

10 ilde ayrı ayrı zamanlarda gerçekleştirilecek tanıtım çalışmalarında TESK, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve UNDP`nin ortak çalışma kararı aldığını belirten Bendevi Palandöken, `Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan arabuluculuk sisteminin uzman kişilerce esnaf ve sanatkârlara tanıtımı yapılması kararlaştırıldı. Bu tanıtımlarda esnaf ve sanatkârlara uyuşmazlıklarını arabuluculuk yöntemine başvurarak daha az zaman ve daha az para harcayarak kısa zamanda  nasıl çözebilecekleri anlatılacak` dedi.

 

-`HER ESNAF KENDİ BÖLGESİNDE ARABULUCUDUR`

 

            Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnafımız aslında bulunduğu bölgede Ahilik geleneğine bağlı olarak çoğu zaman arabuluculuk görevi yapmaktadır. Çünkü çoğu esnaf ve sanatkarımız bölgelerinde sözü dinlenen ve ileri gelen kişiler olduğu için zaman zaman arabuluculuk görevini üstlenmektedirler. Adalet Bakanlığının gerçekleştireceği bu tanıtım çalışması ile adliye raflarında çözüm bekleyen on binlerce dosya kısa zamanda çözümlenecektir. Bu eğitim seminerlerinde arabuluculuk konusunda yapılacak tanıtımlarda esnaf ve sanatkarımız daha az para harcayarak sorunlarını kısa zamanda nasıl çözeceklerini de öğrenecekler` diye konuştu.