• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Esnaf pahalı olan pos cihazını alamadı`


 

ANKARA - Yeni nesil yazarkasa/POS cihazlarının kullanım zorunluluğu ile ilgili uygulamanın 1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yüzbinlerce esnaf parasızlık nedeniyle yeni POS cihazını alamadı` dedi.

            -`CİROSU YÜKSEK OLANA ÜCRETSİZ POS`

Yeni POS cihazlarının büyük işletmeler için avantaj sağladığının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bu işten yine esnaf zararlı çıktı. Bankalar, belli bir ciro taahhüdü veren işletmeler yeni POS cihazlarını hediye ediyor. Örneğin bir banka, aylık 5 bin lira ciro taahhüdü verenler işletmelere bu cihazları hediye ediyor. Belli bir büyüklüğün üzerindeki işletmeler bu ciroyu zaten yapıyorlar. Dolayısıyla, büyükler yeni nesil POS cihazlarına bedava sahip olurken, küçük esnaf 2 bin liraya varan cihaz bedellerini ödemek zorunda kalıyor` diye konuştu.  

-`CİHAZINI ALAMAYANA CEZA`

Şu ana kadar sadece 50 bin esnafın yeni uygulama nedeniyle POS cihazını alabildiğini ve 250 bin esnafın ise bu cihazı alamadığını yaptığı yazılı açıklamada anlatan Palandöken, `Eğer yeni süre verilmezse yeni nesil POS cihazı alamayan bu işletmelerin tamamı ceza yiyebilir. Bu arada birçok esnafımızda seyyar POS cihazlarını bankalara iade edip sabit POS`lara geçiyor. Ancak halen eldeki eski yazar kasaların değerlendirilmesi ile ilgili bir gelişme bulunmuyor` şeklinde konuştu.

-`ANADOLU`NUN BİRÇOK YERİNDE POS CİHAZI KULLANILMIYOR` 

Anadolu`nun birçok yerinde POS cihazı kullanılmadığını ve alış verişlerin nakit yapıldığını ifade eden Palandöken, `Vergi kaybının azalması için kredi kartıyla alış verişin özendirilmesi amaçlanan yeni nesil POS cihazlarıyla tam tersine bir uygulama getirilmiş oldu. Büyükşehirlerde zaten kredi kartı çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Banka hareketlerinin takibi çok kolay olduğu için buralarda zaten kayıt dışılık yok. Ancak yapılan bu düzenleme Anadolu`da kartlı alışverişe geçişin süresini uzatabilecektir. Sonuçta, bu işten beklenen elde edilemeyebilecektir` dedi.