• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, "Türkiye`nin En Önemli Sorunu Ara Eleman"


 

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Eşbaşkanı Bendevi Palandöken, ülkemizin en önemli sorunun ara elaman sıkıntısı olduğunu söyledi.

 Avrupa ve Körfez ülkelerinin Türkiye`den ara elaman talebinde bulunduğunu anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi, `Avrupa ve Körfez ülkeleri bizden zanaatkâr ihtiyaçlarını karşılamak için ara elaman istiyorlar. Türkiye`deki işsizliğin önüne geçmenin en önemli yolu mesleki eğitimden geçmektedir. Mesleki eğitimi daha ileri noktalara getirmemiz kaçınılmazdır. 800 yıllık Ahilik geleneğinin devamı için çıraklık okullarında okuyan çıraklarımızın fark derslerini vererek lise mezunu statüsüne yükseltilmeleri gerekir` dedi.

            -`YÜKSEKOKUL MEZUNLARI DA KISA DÖNEM ASKERLİK YAPMALI`   

 2 yıllık yüksekokullara talebin artırılması ve ara elaman sıkıntısının biran önce giderilmesi için bu okullarda okuyan erkek öğrencilerimiz için askerlik sürelerinin mutlaka kısaltılması gerektiğinin altını çizen Bendevi Palandöken, `Eğer bu okullarda okuyan öğrencilerin askerlikleri kısalırsa meslekte yaşanan ara elaman sıkıntısı o ölçüde azalır. Bunun içinde 2 yıllık meslek yüksekokulları mutlaka cazip hale getirilmelidir. Bu teknik meslek yüksekokulları cazip hale geldikten sonra düz lise yerine vasıflı elaman iş bulabilecektir. Kaliteli üretim sayesinde hem ihracatımız artacak, hem de yaşanan ara elaman sıkıntısı giderilerek işsizliğinde önüne geçilecektir. Bugün Avrupa ve Körfez ülkelerinin ara elaman taleplerini karşılayabilirsek gençlerimiz işsiz kalmayacağı gibi ülkemize de ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacaklardır. Böylece tüketen değil, üreten toplum olacağız` diye konuştu.