• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `9 günlük uzun tatil esnafı sevindirmedi`


 

ANKARA - Ramazan Bayramında umduğunu bulamayan esnaf için Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasının esnaf için iyi bir sonuç vermediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `9 günlük tatil, Ramazan`da umduğunu bulamayan esnaf ve sanatkarımızı olumsuz etkiledi. Bu bayramda şeker ve lokumlar istenildiği düzeyde satılmadı` dedi.

 

               -`ŞEHİRLER BOŞALDI, TATİL YÖRELERİ DOLDU`

 

               Kurban Bayramı öncesi maaşların erken ödenmesi sebebiyle esnafın umutlu olduğunu ancak bayram tatilinin 9 gün olarak ilan edilmesinin ardından yaklaşık olarak 20 milyon kişinin bayram yerine tatile çıktığını açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Maaşların erken ödenmesi sebebiyle esnafımız önce sevindi. Şimdi ise uzun süreli tatil nedeniyle sevinemiyoruz. Çünkü 20 milyonu aşkın kişi bayram yerine tatile çıktı. Bu 9 günlük tatil esnafın beklentilerini boşa çıkardı. Küçük esnaf ve sanatkar olarak Ramazan ayında yapamadığımız satışlar nedeniyle ümidimizi Kurban Bayramı`na bağlamıştık. Ancak 9 gün tatil esnafımızın ümidini kırdı. Herkes tatil yörelerine ve memleketine gidince şeker ve lokumlarda elde kaldı. Yani esnafımız umduğunu bulamadı` diye konuştu.

 

               -`BAYRAM ALIŞVERİŞLERİ DÜŞÜYOR`

 

               Bayram tatilinin uzaması nedeniyle bayramı evinde eşiyle dostuyla geçirecek olanlarında alış-verişlerinin etkilendiğini belirten Palandöken, `İnsanlar tatile çıkınca büyükşehirler boşaldı. Taksiye binecek kimse yok sokaklarda. Bayramı evinde geçirenler de bayram ziyaretine gelecek kimse kalmayınca alışverişini ister istemez kestiler. En önemlisi memleketten yöresel ürünleri getiriyorlar. Bunların hepsi esnaf ve sanatkarımızı olumsuz etkilemektedir` şeklinde konuştu.