• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Kurban bayramı bilançosu ağır`


 

ANKARA – TESK Basın bürosu tarafından yapılan derlemeye göre 9 Günlük Kurban Bayramı tatilinin ilk 7 gününde 104 kişinin hayatını kaybettiğini ve 535 kişinin ise yaralandığını belirten Bendevi Palandöken, "Yeni açıların yaşanmaması için bayram dönüşlerinin son güne bırakmayın. Her yıl aynı açıları tekrar tekrar yaşıyoruz. Yeni acılar yaşamamak için bayram dönüşlerini son güne bırakmayalım ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanalım. En önemlisi yola çıkarken araçlarınızın bakımını mutlaka yaptırın, uykusuz ve alkollü olarak uzun yola çıkmayın` dedi.

 

-`DÖNÜŞLERİNİZİ SON GÜNE BIRAKMAYIN`
Kurban Bayramı tatiline çıkan yaklaşık 20 milyon vatandaşı uyaran TESK Genel  Başkanı Bendevi Palandöken, `Trafik yoğunluğu normal günlere oranla 10 kata yakın artıyor. Buna paralel olarak trafik kazaları da aynı oranda artış gösteriyor. Normal günde meydana gelen trafik kazalarında 11-12 kişi hayatını kaybederken, bayram tatillerinde ve özel günlerde bu oran iki katına çıkıyor. Bugün bayram tatilinin 7`inci günü olmasına rağmen 104 kişi hayatını kaybederken 535 kişi de yaralandı. Ülkemizi ve ailelerinizi büyük acılardan korumak için yola önceden ve trafiğin az olduğu saatlerde çıkınız. Çünkü bir kaza olduğunda hem kendimize hem de ailemize bayram zehir olmaktadır. Yani Kurban bayramında trafiğe yeni kurbanlar vermemek için kurallara harfiyen uyalım" diye konuştu.

 

-`SON 10 YILDA YÜZDE 184 ARTIŞ GÖSTERDİ`

Son 10 yılda meydana gelen 8 milyon 801 bin 512 trafik kazasında 42 bin 721 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1 milyon 869 bin 731 kişinin yaralandığına dikkati çeken Palandöken, `2003 yılı ile 2012 yılı arasında bir kıyaslama yaptığımızda trafik kazalarındaki artış oranı yüzde 185 olmuş. Trafik kurallarına uyma konusunda yaşanan sıkıntılar halen sürüyor. Son 5 yıldaki bayramlarda 502 kişi hayatını kaybetti. Bu bayramda 9 günlük uzun bir tatilin sonuna yaklaştık. Yani ortalama günde 20 vatandaşımızı kaybettiğimizi düşünürsek, bu bayramda 180 vatandaşımızın hayatını kaybedeceğini bilmek çok acı. Tüm sürücülerimiz yola çıkmadan önce hava ve yol durumu uyarılarını yolda seyir halinde ise levha uyarılarını takip etmeleri muhtemel çıkacak problemler ortadan kaldıracaktır` dedi.