• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Kış Lastiği Takmak İçin Gecikmeyin.`


 

ANKARA - Geçen yıl kar lastiği kullanımı genelgesinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca `A` türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller artık 1 Aralık`tan itibaren takip eden yılın 1 Nisan tarihine kadar olan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu hale geldi. Kış mevsimi geldi. Araçlarınıza kış lastiği taktırmayı unutmayın` dedi.

 

`ŞEHİRİÇİ UYGULAMASI KARARI VALİLİKLERDE`

 

Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenerek uygulanacağının altını çizen Palandöken, `Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında da bu hususlar dikkate alınacak. Üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC`nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastikler ve sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği olarak kullanılacaktır. Kamyon, TIR, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması hatta stepne lastiklerinde kış lastiği olması zorunludur. Aralık ayı gelmeden kış lastiklerini taktırmaları için şoför esnafımızı uyarıyoruz, durduk yerde ceza yemesini istemiyoruz.` diye konuştu.

 

`ÖZEL ARAÇLARDA DİKKAT ETMELİ`

 

Ülkemizde trafikte bulunan 17 milyon 743 bin aracın, 4 milyonunun ticari araç sınıfında olduğunu açıklayan Bendevi Palandöken, `Kışın yollarda sadece ticari araçlar bulunmuyor. Özel araçlarda en az ticari araçlar kadar dikkatli olmalı, önlemlerini almalıdır. Kullanacakları kış lastiklerinin dört lastiğinin de kış lastiği olarak değiştirilmesinde büyük fayda vardır. Eğer farklı tip lastikler kullanılırsa, örneğin 2 yaz ve 2 kış lastiği kullanımında aracın patinaj, dengesinin bozulması ve yoldan çıkma gibi durumların oluşma tehlikesi çok yüksektir. Kış yüzünü gösterirken araçlarımızın kış bakımını yaptırmayı, antifrizimizi koymayı unutmayalım` dedi.