• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `AVM`lerde indirim oyunu hiç bitmiyor`


 

ANKARA - Yılbaşı sebebiyle AVM`lerin süslenerek indirim reklamlarının arttığını ve bu reklamların tüketiciyi yanılttığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Daha kışı yeni yaşamaya başlıyoruz. Ama yeni yıl nedeniyle yüzde 50`yi aşkın indirimler vitrinleri süslemeye başladı. Vatandaşlarımız vitrindeki 50+40 indirimi görünce bu kadar kar mı olur diye kendi kendine soruyor. Böylece esnaf zan altında kalıyor. Bu olumsuzluklara son verilmesi için acilen taslağı hazır olan `Perakende sektörünü düzenleyen Yasa` çıkarılmalıdır. Çünkü yasanın çıkması ile aylarca süren indirimli satış uygulamalarına çeki-düzen getirilmelidir. Yasanın çıkması uzadıkça giyimden gıdaya her alanda yaşanan haksız rekabetten en büyük zararı küçük esnaf görüyor` dedi.

`MEVSİMSEL İNDİRİM DÖNEMLERİ BELİRLENMELİ`

Firmaların mevsimsel olarak sezon değişikliklerinde ellerindeki malları ve depolarındaki stok malları eritebilmek için en yaygın kullanılan yöntemin indirimli satışlar olduğunu belirten Palandöken, `Avrupa ülkelerinde ve Amerika`da indirimli satışlar belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapılmaktadır. Kış indirimi dönemi Ocak ayı başı ile Şubat ortası, yaz indirimi ise, Temmuz başı ile Ağustos ortasıdır. Ülkemizde indirimli ve tasfiye satışlarının belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasalarda düzensizlik oluşmakta, tüketiciler yanıltılmakta ve yanlış tüketim eğilimleri oluşturulmaktadır. Bu düzensizliğin mutlaka önüne geçilmelidir. Konuyla ilgili olarak mutlaka meslek odalarının görüşleri alınmalı ve indirimler konusunda odalar yetkilendirilmelidir. İndirim yapıyoruz diyerek bir çeşit vatandaş kandırılmaktadır. Müşteriyi mağazaya çekmek için yanıltıcı indirim reklamları yapılmaktadır. Örneğin bir malda veya bir reyonda indirim yapılıyor. Ama bu mağazanın tamamında indirim varmış gibi reklam yapılıyor. Ben buna tuzak mal diyorum. Müşteriyi içeri çekmek için yanıltıcı indirim yapılıyor. Buradaki tek amaç insanlara ihtiyacından farklı malların satılmasıdır` diye konuştu. 

`İHTİYAÇ DOĞRULTUSUNDA ALIŞ VERİŞ YAPILMALI`

Yaz aylarında tatil harcamalarının kartları doldurduğunu da ve yapılan yoğun harcamalar nedeniyle kredi kartlarının limitlerinin dolduğunu anlatan Palandöken, `Halkımız indirimlerden sadece ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapmalıdır. Eğer alışverişten sonra `Ben bunları neden aldım`? diye kendi kendine soruyorsa tüketici ihtiyacı olmayan bir mal almıştır. Bu bir aldatmacadır. Tüketicileri psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Ciddi firmalar da bu tür indirimlerden şikâyetçidir. Kurallara uygun davranan ticari firmalar, yan dükkânlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikâyetçiler` dedi.