• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `2014-2015 Girişimcilik kurs dönemimizde kadınlarımıza öncelik verilecek`


 

 ANKARA-Türkiye`nin genç nüfusu ile yüksek girişimcilik potansiyeline sahip ülkelerin başında geldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizde her 100 yetişkinden 12`si erken dönem girişimcilik faaliyetlerinde bulunuyor. Genç girişimcilerimiz için bu oran yüzde 70`lere çıkıyor. 2012 yılında 188 bin 435 ve 2013 yılının ilk 8 ayında 318 bin 643 yeni girişimci tarafından 130 bin 208 iş yeri açıldı. TESK olarak değer yaratacak girişimleri ve girişimcileri eğitiyor ve destekliyoruz. Bu doğrultuda daha önce yaptığımız Avrupa Birliği Kadın Girişimciliği projemiz başarılı bir şekilde tamamlandı. Avrupa`nın en girişimci nüfusuna sahip olan ülkemizde şuan itibariyle kadın üye sayımız 200 bine ulaştı. Genç girişimcilerimize ve kadınlarımıza yönelik eğitimlerimiz bundan sonra artarak devam edecek` dedi.
 
            -`KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZİN SAYISINI ARTIRMALIYIZ`
Ülkemizdeki girişimci gençlerin ve kadınların işlerini büyütmek ve geliştirmek için sürekli projeler geliştirerek finans arayarak, iş kadrosu oluşturarak veya iş planları üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Palandöken, `Bu çalışma ve girişimlerini her geçen gün artıran gençlerimiz dünyada en girişimci gençler olma unvanına sahipler. Ülkemizin yarısını oluşturan kadınlarımızın iş hayatında daha öne çıkmalarını istiyoruz. Kadınlarımızın üretime daha fazla katılımının sağlanması için hali hazırda faal bulunan kadın esnaf ve sanatkârların birçok konuda yaşadığı sorunlarının giderilmesi ve önlerinin açılması gerekiyor. TESK olarak 2014-2015 yılında 50 bin yeni girişimcinin yarısının kadın girişimci olması için çalışmalarımız sürüyor. Son 10 yıl içerisinde kadınlarımızın artan başarısı ortadadır. 2012 yılında yüzde 27,2 olan kadınlarımızın işgücüne katılım oranı 2013 yılının ilk yarısında yüzde 30,2`ye çıkması yeterli olmasa da sevindiricidir. Kadınlarımızın kendi işyerini kurabilmesi için İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile başlattığımız Girişimcilik kursları ile Kredinin önü açıldı. 30 bin lirası hibe olmak üzere 100 bin liraya kadar kredi verilen kadın girişimcilerimizin oranını yükseltmek en büyük arzumuz` diye konuştu.
 
-`EVLİLER DAHA İLGİLİ`
2013 yılında girişimci kursiyerler arasında yapılan anket sonuçlarını da açıklayan Palandöken, `Kursiyerlerimizin yüzde 77`si evli, yüzde 34`ü lisans mezunu, yüzde 11`i yüksek lisans, yüzde 27`si lise ve yüzde 11`i ön lisans eğitimi almış. Katılımcıların yüzde 40`ı kendi işini yapma deneyimine sahipler. Yüzde 26`sı iş fikri ile ilgili diğer eğitimlere katılırken yüzde 55`i iş fikri ile ilgili çalışma deneyimine sahipler. Kursiyerler en çok mobilya, reklamcılık, kırtasiye, deri, oto boyama, pastane, kafeterya, kuaför, gelinlik modaevi gibi çeşitli meslek dallarında işyerini açtı. Kursu bitirenlerin yüzde 22`si hemen iş hayatına atılıyor. İş yerini açanların yüzde 17`si 30 bin lirası hibe olmak üzere KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinden yararlandı. İşyeri açmayı planlayanlar ise proje ve çalışmalarını sürdürüyor. Ekonominin büyümesi ve istihdamın artması için küçük girişimlerin ve aile işletmelerinin faaliyetleri özendirilmeli ve bürokrasi azaltılmalıdır` dedi.