• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken , `Bu soğukta elektrik ve doğalgaza dokunmayın`


 

ANKARA- Elektrik ve doğalgaza yüzde 12 ila 18 arasında zam yapılacağı söylentilerini yanlış bulduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Piyasalardaki daralmanın etkilerini göstermeye başladığı şu günlerde elektrik ve doğalgaz fiyatlarına dokunulmamalı. Ekonomi daralırken, elektrik ve doğalgaza zam yapmak, maliyetleri artırır esnafı zor durumda bırakır` dedi.

-`KIŞ VAKTİ VATANDAŞ YANAR`
Türkiye`de doğalgaz abone sayısının 70 ilde 10 milyonu geçtiğini söyleyen Palandöken, `Doğalgaza yapılacak zam, vatandaşın kış aylarında ısınma giderlerini artıracak ve yüzde 60`ı doğalgazdan üretilen elektriğin fiyatının da artmasına neden olacaktır. Zincirleme etkisi ile üretim girdisi olarak kullanılan elektrik ve doğalgaz üretim maliyetlerini artırarak, her mala zam gelecek ve muhtemelen enflasyonun yükselmesine de neden olacaktır. Hatırlarsınız, 2008 yılında doğalgaza yapılan zam nedeniyle yakıt masrafı yüzde 80 artan vatandaşların birçoğu doğalgaz kullanımını ya düşürmüş ya da vazgeçmişti. Şimdi doğalgazın bir metreküpü 1,07733 liradan satılırken zam yapılırsa kış vakti vatandaşın cebi yanar, tüketimini azaltırsa kendi donar` diye konuştu.

-`ÜRETİM DÜŞMEMELİ`
Ekonominin çarkları durmadan, işsizlik oranlarının düşmeye devam etmesi için yurtiçi üretiminin devam etmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, `Ekonomi yönetimi dış açığı azaltmak, enflasyonu düşürmek için ekonomiyi soğutucu tedbirler almaya çalışmaktadır. Bankalara verilen paranın azaltılması, kredi kartlarına getirilmek istenen limitlerden sonra üretim maliyetlerini doğrudan artıracak doğalgaza zam yapmak enflasyonist baskı oluşturup, üretimi azaltacak etki yaratır. İşsizlik sosyo-ekonomik politikaların en önemlisidir. Ülkenin ekonomik istikrarı için, işsizliğin artmaması için, bu soğukta insanların iyi ısınması için doğalgaza zam yapılmamalıdır" dedi.