• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Belediye vergilerinde kaş yaparken göz çıkarıldı`


 

ANKARA - Belediye Gelirleri Kanununda, vergi ve harçları belirleme yetkisinin belediye meclislerinden alınarak Bakanlar Kuruluna devredilmesi ile en çok esnaf ve sanatkarı yakından ilgilendiren vergi ve harçlara zam yapıldığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bakanlar Kurulu Kararıyla bazı belediyelerde vergi ve harçlar yüzde 500 arttırıldı` dedi.

-`YETKİ BAKANLAR KURULUNDA`

Belediye Gelirleri Kanununda, vergi ve harçlar için alt ve üst sınırların belirlendiğini ifade eden Palandöken, `Birçok belediye, esnafın durumunu görerek Kanundaki asgari tutarlar üzerinden vergi ve harçları belirleyerek alıyordu. Bu yetki belediyelerin elinden alındı. Bakanlar Kurulu ise büyükşehirlerde en üst tutardan vergi alınmasını öngörünce esnafın ödediği vergi ve harç oranları yüzde 500 artmış oldu` diye konuştu.

-`ESNAF İÇİN EN DÜŞÜK TARİFE UYGULANMALIDIR`

Yeni uygulamanın esnafla belediyeleri karşı karşıya getirdiğini de söyleyen Palandöken, `Bakanlar Kurulunun, adil bir vergilendirme çalışması yapmasına karşın, vergilerin 5 kat artması, esnafla belediyeleri karşı karşıya getirdi. Bu durumdan belediyeler de rahatsız. Çünkü belediyeler esnafın durumunu yakından görüyorlar ve bu vergileri ödeyemeyeceklerini biliyorlar. Bu nedenle Bakanlar Kurulu tarifede esnaf ve sanatkarlar için en düşük tarifeden vergi ve harçlar tahsil etmelidir` dedi