• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken;` Perakende yasasının acil çıkması gerekli`


 

ANKARA - Geçen yıl 60 milyar lira ciro yapan AVM`lerin bu yılki hedefleri yüzde 25 artışla 75 milyar lira olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Sıcak para yabancıları cezbettiği için şu ana kadar 15 milyar dolarlık AVM yatırımı yaptılar. Karları da yurt dışına çıkararak Avrupa`da ettikleri zararı ülkemiz üzerinden karşıladılar. AB`de uydukları kuralların burada olmamasını fırsat bildiler. Acilen Perakende Yasasının çıkarılması gerekmektedir` dedi.
 
            `ŞEHİR İÇLERİNDE YER KALMADI`
Perakende Yasasının çıkarılacak olmasından çekinen AVM yatırımcıları artık hedeflerine Anadolu`nun AVM`si olmayan şehirlerine göz diktiklerini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Geçen sene 60 milyar ciro yapan AVM`lerin 2014 yılında ciro hedeflerini 75 milyar lira olarak açıkladılar. Geçen 2012 yılının Kasım ayından 2013 yılının Kasım ayına kadar en büyük ciro artışı hipermarket kategorisinde yaşandı. Hipermarket ciroları bir önceki yılın Kasım ayına göre yüzde 19 arttı. AVM`lere giden 1,6 milyar ziyaretçinin yüzde 63`ü alışveriş yapıyor. Ziyaret sırasında yapılan ortalama alışveriş tutarı ise 105 lira. AVM`lere giren vatandaş alışveriş yapmadan çıkamıyor` diye belirtti.
 
            `HER YIL SAYILARI YÜZDE 10 ARTIYOR`
Şuan 333 olan AVM`lere 35 yeni AVM daha eklenerek, sayının 368`e çıkmasının beklendiğini kaydeden Palandöken, `Şehir merkezleri artık doluyor, yer kalmadı. Anadolu`nun 24 ilinde henüz AVM olmaması yeni rotalarının bu iller olacağı aşikardır. Bu yeni kurulacak 35 yeni AVM`lerin 1 milyon 500 bin metre kareyi bulan kiralanabilir alanı eklendiğinde toplam kiralanabilir alan da 10 milyon 750 bin metre kareye ulaşacak. AVM`lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar ise 2013 Kasım ayında İstanbul`da 650 lira, Anadolu`da 492 lira olarak gerçekleşerek, Türkiye genelinde ortalama 549 liraya ulaştı. Sıcak parayı gören büyük sermaye grupları perakende işine girerek esnafı işçi yapmak istiyorlar` dedi.