• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Haksız rekabet kamyoncumuzun belini büküyor`


 

ANKARA- Şoför ve nakliyeci esnafının pahalı akaryakıt kullanmaktan rekabet edemez hale geldiğini kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Konfederasyon olarak şoför ve nakliyeci esnafının evine ekmek götürmesi için ucuz akaryakıt verilmesi gerektiğini söyledi.

 -`ŞOFÖR ESNAFI, EKONOMİDE ÇOK ÖNEMLİ YERE SAHİP`
Şoförün trafik güvenliği konusunda eğitimli ve bilinçli olması, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı kalmasının trafik güvenliğini doğrudan etkileyecek bir durum olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Şoför esnafı, ülkemiz ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Şehir içi, şehirlerarası, uluslararası yük ve yolcu taşıması ile öğrenci ve işçi servis araçlarında çalışan şoförler, evine ekmek götürmek için gece-gündüz demeden yaz-kış 24 saat kamu hizmeti vermek için çalışmaktadır. Yurtdışına nakliye yapan ve C2 taşıma belgesi olan araçlar, yurtdışından ucuz akaryakıt alarak, yurt içinde çalışan kamyoncumuzla haksız rekabet yapmaktadır. K1 belgeli kamyoncu esnafımızın kazancı lastik ve yedek parçaya yetmez oldu. Şuan kamyoncu esnafımız yaşadığı bu haksız rekabetten dolayı iş yapamaz hale geldi` dedi.

 `4-5 KAMYONUN YÜKÜNÜ BİR SEFERDE TAŞIYORLAR`
2004 yılında yayımlanan ilk Karayolu Taşıma Yönetmeliği`ne göre C2 yetki belge sahipleri, sadece Uluslar arası ticari eşya taşımacılığı yaparken, daha sonra yapılan değişiklik ile bunlara uluslararası ve yurt içi ticari eşya taşıma yapma yetkisi verildiğini anlatan Palandöken, `Yurt dışından ucuza aldıkları mazotu yurtiçindeki eşya taşımalarında kullanan C2 yetki belgeli taşımacılar, daha ucuza mal taşıma yapmaktalar. Bu durum sadece yurtiçi eşya taşımacılığı yapmak zorunda olan K1 yetki belgesine sahip kamyoncu esnafı için haksız rekabet oluşmaktadır. Öte yandan, C2 yetki belgeli araçlar yüksek kapasiteye sahip olduğundan, dört-beş kamyonun taşıyabileceği yükü bir seferde taşımak suretiyle kamyoncu esnafının iş yapma şansını ortadan kaldırmaktadırlar. Hal böyle olunca K1 yetki belgesine sahip kamyoncu esnafı evine ekmek götürmekte zorlanmaktadır. İş yapamamaktadır. Taşımacı esnafına yapılan bu haksızlığın telafi edilmesi için tekrar C2 yetki belgesi sahiplerinin sadece uluslararası eşya taşımacılığı yapabilecekleri şartı geri getirilmelidir` diye konuştu.