• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Küçücük bir hediye bile mutlu eder`


 

ANKARA- Sevilen insanları anmak için alınan hediyelerin aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunulduğunu kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ``Ödenmesi gereken vergilerden, faturalardan ve prim borçlarından bunalan esnaf, piyasanın canlanmasıyla artık nefes almak istiyor. Yılın ilk özel günü olan Sevgililer Günü`ne umut bağladı ``dedi.

            `PİYASA HAREKETLENECEK`
            Bu özel günde alışverişin artacağı beklentisiyle çiçekçisinden kuyumcusuna, pastacısından konfeksiyoncusuna, terzisinden restorantına, taksicisinden hediyelik eşya satanına kadar yaklaşık 57 dalda iş yapan esnaf ve sanatkarın hazırlık yaptığını ifade eden Palandöken, ``Esnafımız umudunu bu senenin ilk özel günü olan `Sevgililer Günü`ne taşıyarak, sevdiğini unutmayan insanımızın yapacağı alışverişi bekliyor`` dedi.

            `SEVGİLİLER GÜNÜ HARCAMALARI BİR MİLYAR LİRAYI GEÇER`

            Sevgililer günü kartla yapılan harcamaların son 5 yılda 4 milyar 200 milyon liraya yakın yapıldığını dile getiren Bendevi Palandöken, ``Sevgililer Günü`nde bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında yiyecek içecek sektöründe yüzde 29 artış, kuyumcular ile çiçekçilerin cirosu ise ikiye üçe katlanıyor. Son 2 günde cirolar normalin yüzde 80`i artıyor. Kredi kartı harcamalarına bir de nakit alışveriş eklendiğinde 2 milyar liralık piyasada alış veriş yapılacak olması ekonomiyi de hareketlendirecektir. Haksız rekabet yapan korsan satıcılardan ve ucuzdur diye kalitesinden şüphelendiğiniz yerlerden alışveriş yapıp, paranızı savurmayın` diye konuştu.

            `İKİ SEKTÖR BURUK GİRİYOR`

            Özel günlerin en gözde alış verişlerinin yapıldığı cep telefonu ve kuyumculuk sektörünün kredi kartlarıyla yapılan alışverişe getirilen taksit yasağı nedeniyle Sevgililer Günü`nü buruk geçireceğini söyleyen Palandöken, `Özel günlerin en gözde sektörleri bu sene burukluk yaşıyor. Alışverişlerinin yüzde 70`ini kredi kartına taksitli olarak yapan kuyumcu esnafımız büyük sıkıntıda. İnsanların hem tasarruf için hem de hediye olarak altın alan vatandaşlarımızın da birikim yapmasının önü kesilmiş oldu. Kredi kartına taksit sınırlaması sorunu çözülmeli` dedi.