• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken`den Esnafa Sosyal Güvenlik Müjdesi


ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Sosyal Güvenlik Mevzuatına İlişkin düzenlemenin önümüzdeki günlerde TBMM`ye gelmesini beklediklerini söyledi.

 

-`TORBA YASANIN TBMM`DEN GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ`

Önümüzdeki günlerde TBMM gündemini gelmesini bekledikleri Torba Yasa ile ilgili yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `12 ay ve üzerinde sigorta prim borcu olan esnafımıza müjdeli haberin TBMM`den çıkmasını bekliyoruz. Torba yasada yer alan düzenleme gereğince, 12 ay ve üzerinde sigorta prim borcu olanlar isterlerse bu prim borçlarını yapılandırabilecekleri gibi isterlerse de sigortalılık süreleriyle birlikte prim borçlarını sildirebilecekler. Yani, hizmet süresine ihtiyacı olan prim borcunu yapılandırmayı seçebilecekken, hizmet süresine ihtiyacı olmayan herhangi bir ücret ödemeden prim borçlarından kurtulabilecek. Yine, prim borçları ile birlikte sildirilen hizmet sürelerine daha sonra esnafımızın ihtiyacı olması halinde bu süreler hizmet borçlanması yapmak suretiyle sigortalılık süresinden sayılabilecek` dedi.  

 

-`3 AY İÇİNDE YAPILANDIRMA YAPILABİLECEK`

 

Torba yasanın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 3 ay içerisinde prim borçlarının yapılandırılabileceğini de anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Prim borçlarının yapılandırılması için bir düzenleme yapılması uzun zamandır beklenmekteydi. Ancak, esnafımızın sigorta primlerini ödemekte zorlandığı ve sık sık getirilen yapılandırma düzenlemelerinden de anlaşıldığı üzere açıktır. Bu nedenledir ki, eski adıyla BAĞ-KUR olarak bilinen 4b sisteminde sorunu kökünden çözecek, esaslı bir değişiklik yapılması gerekmektedir. Konuya ilişkin olarak çalışmalarımız esnafımız için devam etmektedir. Yine, Sosyal Güvenlik Destek Priminin kaldırılması ve Kadın Esnaf ve Sanatkârlarımıza doğum borçlanması hakkı tanınması önemli taleplerimiz arasında yer alıyor` diye konuştu.