• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken`den, `Sosyal güvenlik yasası acilen çıkmalı`


 

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısının memnuniyet verici olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yerel seçimlerden önce yasanın çıkarılması gerektiğini ve diğer sigortalılara kıyasla çok düşük emekli maaşı alan esnaf ve sanatkârın maaşlarında eşitlik sağlanması gerektiğini söyledi.

 

-`EN ÇOK ESNAF VE SANATKÂRLAR MAĞDUR OLUYOR`

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı ile ilgili yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yerel seçimlerden önce sosyal güvenlik yasa tasarısının kanunlaşması gerektiğini düşünüyoruz. Söz konusu yasadan diğer sigortalılara nazaran esnaf ve sanatkârımızın daha çok beklentisi bulunmaktadır. Prim borcu olan 4b`li esnaf ve sanatkârlarımızın prim borçlarının acilen yeniden yapılandırılması gerekli. Yeni yapılacak düzenleme ile kendi nam ve hesabına çalışanlardan 12 ay ve daha fazla prim borcu olanlar yasanın çıkmasının ardından 3 ay içerisinde prim borçlarını yapılandırılabilecekler.  3 ay içerisinde yapılandırılmaya başvurulmaması halinde bu sürelerin sigorta süresi olarak değerlendirilmemesi öngörülmektedir ` dedi.

 

-`1,5 MİLYON BAĞ-KURLU`NUN 16 MİLYON TL BORCU VAR`

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlardan 60 günün üzerinde prim borcu olan esnaf ve sanatkârların sağlık hizmetlerinden faydalanamadığına da işaret eden Palandöken, `Yapılacak düzenleme ile hem genel sağlık sigortası prim borçları silinecek, hem de esnaf ve sanatkârlarımız sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilecekler.  2013 sonu itibariyle 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunan yaklaşık 1,5 Milyon BAĞ-KUR`lu bulunuyor. Bu kişilerin asıl prim borcu tutarı yaklaşık 16 Milyon TL olup, 6 milyon liralık gecikme cezası ile toplam borç 22 Milyon lirayı buluyor. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi, bu yapılanmaya esnaf ve sanatkârımızın acil ihtiyacı var. Borcunu 3 aylık sürede yapılandıramayacak olan ya da yapılandırma imkânı olmayan esnaf ve sanatkârımız da üzülmesin. Çünkü söz konusu düzenleme ile daha sonra hizmet süresine ihtiyaç duyulması halinde bu sürelerin canlandırılması da mümkün olabilecek` diye konuştu.

 

-`ESNAF VE SANATKÂRLARDA 7200 GÜNDE EMEKLİ OLABİLMELİ`

 Esnaf ve sanatkârları rahatlatacak bu düzenlemelerin kendilerini mutlu edeceğini ancak bunun yeterli olmadığının altını çizen Bendevi Palandöken, `Daha fazlasının yapılması için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Esnaf en yüksek prim gün sayısını (4a`lılar için 7200 prim günü iken 4b`liler için 9000 gün) ödemesine rağmen en az emekli maaşını almaktadır. Geriye dönük hizmet süresi borçlanması hakkı tanınmaması, kadın işçilere tanınan doğum borçlanması hakkından kadın esnafın yararlandırılmaması, istihdama katkı sağlayan emekli BAĞ-KUR`ludan sosyal güvenlik destek primi kesilmesi, prim gününü doldurmuş olanların emeklilik için yaşı beklemesi hepimizin farkında olduğu sorunlarımızdan olup, bu sorunların giderilmesi için de çalışmalarımız devam etmektedir` dedi.