• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Bu işi ciddi yapan şoför esnafı için yetki belgesi sabitlenmeli`


 

ANKARA- Ankara Kamyoncular ve Kamyonetçiler Odasını ziyaret ederek Başkan Ali Tokgöz ile kamyoncu esnafının sorunları hakkında görüşen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken K Türü yetki belgelerinde mutlaka devir hakkı verilmesi gerektiğini söyledi.

            -`K TÜRÜ YETKİ BELGELERİNDE DEVİR HAKKI OLMALI`

Kamyoncu esnaflarının her aldıkları yükün yeni bir hayata başlangıç olduğunu ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kamyoncu esnafımızın zor durumda olduğunu biliyoruz. Kamyoncu esnafımız zor şartlarda çalışıyor. Kazandığını akaryakıta ve yedek parçaya ancak yetiştirerek kıt kanaat geçimini sağlıyor. Bu arada da kurallara ve kanunlara uyarak iş yapma umuduyla 17 bin lira para vererek K türü taşıma belgelerini alıyor. Zamanla artık bu işten istediğini elde edemediği veya yaşının ilerlemesi ve sağlık nedenleri ile işi bırakmak isteyince daha geçerlilik süresi dolmamış olan bu yetki belgelerini devredemediği için 17 bin lira bir anda havaya uçmuş oluyor. Acilen bu yetki belgelerine devir hakkı verilmeli` dedi.

            `BİRİNEDE BİR, BİNİNEDE BİR`

            Ankara Kamyoncular ve Kamyonetçiler Odası Başkanı Ali Tokgöz`ün haklı serzenişine mutlaka kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Zor çalışma koşullarında aldıkları yükü zamanında, sağlam bir şekilde yerine ulaştırma sorumluluğunu omuzlarında taşıyan şoför esnafı işine ömrünü vermiş. Bir belge verildiği zaman bunun süresi olmaz. Bu işi ciddi yapanlar için K belgeleri 5 yılsonunda ücretsiz uzatılmalı. Ayrıca bir aracı olana da 17 bin liraya belge veriliyor, 100 tane aracı olana da 17 bin liraya belge veriliyor. Bu haksızlığın mutlaka önüne geçilmelidir. Şoför esnafımızın çoğu yaptığı işten yeteri kadar para kazanamadığı için lastik parasını çıkaramaz durumda. Çünkü dünyanın en pahalı akaryakıtını ve yedek parçasını kamyoncu esnafımız kullanmaktadır. Taşımacı esnafının ilk önce taşıma ücretlerinin  (Ton X Km) günün şartlarına uygun olarak belirlenmeli, esnafın geçinmesi sağlanmalıdır` diye konuştu.