• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Hurdaya ayrılacak araçlara teşvik verilebilir`


 

ANKARA- Temiz hava sahasının genişlemesi ve trafik güvenliği için eskiyen araçların hurdaya ayrılması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `20 yaşın üzerindeki araçlar trafikten çekilirken teşvikler verilmesi 2014 yılında satışları düşecek olan ihracatın lokomotifi otomotiv sektörünün de canlanmasını sağlayacaktır. Trafikte tehlike yaratan, hava kirliliğine sebep olan 20 yaş üzeri araçların biran önce hurdaya ayrılması gerekli` dedi.

            `ESNAFIN İŞ KAYBI ÖNLENİR`
2011 yılında 198 bin 801 aracın, 2012 yılında 125 bin 407 araç, 2013 yılında 225 bin 356 aracın trafikten çekildiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `20 yaşın üstündeki ticari araçlara ÖTV ve KDV indirimi getirilerek hurdaya ayrılması zorunlu olabilir. Eski araçlarını hurdaya vermek isteyen esnafın teşvik edilmesi, yeni alacağı araçtan ÖTV-KDV alınmaması gerekir. Böylece esnafımızda iş yapmaya devam edecek, aracını değiştirmekten zarar görmeyecektir` diye konuştu.  

          `ÖTV-KDV İNDİRİMİ MALİYE`YE ZARAR VERMEZ`
Mevcut trafikteki ticari araçların büyük çoğunluğunun yerli yapım 10 ila 15 yaşındaki araçlardan oluştuğunu söyleyen TESK Genel Başkanı, `Eski araçlarını hurdaya veren esnafın yeni alacağı araçtan bir defaya mahsus ÖTV-KDV alınmaması Maliye`ye zarar vermez. Bu araçlar yenilendiğinde ödenecek motorlu taşıtlar vergisi, mevcut eski araçların motorlu taşıtlar vergisinden fazla olacaktır. Aynı zamanda araç üreticileri ve bayilerinin artan kurum kazançlarından doğan kurumlar vergisi de ÖTV ve KDV indiriminden doğacak Maliyenin kaybından fazla olacaktır. Üretimi artacak olan otomotivcilerin buna paralel olarak çalıştırdıkları işçi sayıları artacağından devlete ödenecek SSK primleri ve ücret stopajları nedeniyle devletimiz ilave gelir elde edecektir. En önemlisi artan işsizliğin önüne geçilecek ve istihdam artırılacaktır` diye belirtti.
 
            -`ENERJİ TASARRUFUNUN YANINDA TEMİZ HAVA SAĞLANIYOR`
Eski araçların karayollarında yarattığı güvenlik zafiyetinin yanında egzoz gazının da insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini belirten Palandöken, `Havamızı araçların egzoz gazları zehirlemektedir. Bugün trafikte bulunan 17 milyon 939 bin 447 aracın yaklaşık 3 milyon 157 bin 342 adedi 20 yaşının üzerinde yani trafikte bulunan araçların yüzde 17,6`sı soluduğumuz havayı kirletiyor. Hurda araçların yollardan çekilmesiyle büyük oranda yolcu ve yayalar ile taşınan yüklerin de güvenliğini sağlamanın yanında,  enerji tasarrufu ve çevre kirliliğinin önlenmesine de ciddi katkıda bulunacaktır. Böylece, daha az hava ve gürültü kirliliği yaşanacaktır` diye konuştu.