• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Temiz hava için LPG`li araçlar teşvik edilmeli`


 

ANKARA- Çevre kirletmeyen, temiz havamızı bozmayan çevreci LPG kullanımının yaygınlaştığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Diğer yakıtlar gibi yanma sırasında kurum üretmeyen çevreci LPG kullanımı hızla artmaktadır. Otomobillerde yüzde 41,5 oranında LPG kullanılmaktadır. Bu çevreci anlayışın yaygınlaşması için de LPG ye zam yerine teşvik verilmesi gereklidir` dedi.

 `LPG`Lİ ARACA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ`
 LPG kullanımında ikinci büyük pazar Türkiye olmasına rağmen LPG tesisatlarının son zamanlarda standartlarının yükseldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` Türkiye`de 2004 yılında trafiğe kayıtlı otomobillerin 793 bin 81`inde LPG yakıt kullanıyordu. 2013 yılı sonunda bu rakam yaklaşık 5 katına çıkarak 3 milyon 852 bin 828`e ulaştı. LPG tüketimi de 2013 yılında 2 milyon 800 bin tonu geçti. LPG`li araçlar hızla yaygınlaşmasına rağmen hala üvey evlat muamelesi yapılmaktadır. Otoparklarda yeterli havalandırma yapılmaması ve önlem alınmaması nedeniyle kapalı otoparklara alınmamaktadırlar. Son üretilen araçlarda fabrika çıkışlı olarak standart güvenilir depo sistemleri kullanılması çevre ve güvenliğimiz için çok olumlu bir faktördür. Aslında sorun otoparkların standardından kaynaklanmaktadır. İlk önce LPG`li araçlar gözönünde bulundurularak kapalı otoparkların alt yapıları, havalandırmalarının geliştirilmesi, yangın söndürme sistemlerinin uygun hale getirilmesi çok önemlidir. Şu an yollarda 3 milyon 852 bin temiz hava ve çevre dostu araç bulunmaktadır. Bu araçları en çok taşımacı esnafımız kullanmaktadır. LPG`li araç kullananlara da düşen görev zamanında kontrollerini yaptırarak, emniyetli olan depoları kullanmalıdırlar` diye söyledi.

 `ENERJİ TASARRUFUNUN YANINDA TEMİZ HAVA SAĞLANIYOR`
 Eski araçların karayollarında yarattığı güvenlik zafiyetinin yanında egzoz gazının da insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini belirten Palandöken, `Havamızı araçların egzoz gazları zehirlemektedir. LPG`nin sera gazı etkisi sıfırdır. LPG, dizele oranla 10 defa, benzinden de %30 daha az katı parçacık salınımına neden olur.  Bugün trafikte bulunan 17 milyon 939 bin 447 aracın 4 milyona yakını LPG kullanıyor. Her yılda 300 binden fazla araç ekonomik diye LPG dönüşümü yaptırıyor. LPG`ye zam yapmak yerine teşvik edersek enerji tasarrufu ve çevre kirliliğinin önlenmesine de ciddi katkıda bulunacaktır. Böylece, daha az hava ve gürültü kirliliği yaşanacaktır` diye konuştu.