• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Yemek kartları esnafı isyan ettirdi`


 

ANKARA- Yeme içme piyasasında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan yemek kartlarından (Ticket) yüzde 7 ila 11 arasında komisyon kesildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yemek kartlarından alınan komisyonlar lokantacı, büfeci, pizzacı, pastacı gibi 10 binlerce esnafımızı isyan ettirdi. Kazanmadığı parayı komisyona veriyorlar. Ticket firmalarının elleri esnafın cebinde. Komisyonlar mutlaka aşağıya çekilmeli` dedi.

 `KOMİSYONLARI YÜKSEK TUTUYORLAR`
 Ankara Hamburger, Pizza ve Piknik İşletmecileri Odasını ziyaret ederek Başkan Mustafa Keskinbaşoğlu ile sorunlar hakkında uzun bir görüşme yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasada 4 milyar lirayı aşan bir ticket fişi kullanıldığını söyledi.  Milyonu aşan kullanıcısı ile pazarda hızla büyüyen birkaç yabancı şirketin tekelleşmeye giderek komisyonları yüksek tutarak küçük esnaf ve sanatkâra büyük zararlar verildiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ortalama yüzde 7-8`lerden yüzde 11`lere kadar çıkan yüksek komisyonlar alınıyor. Yemek kartı piyasasında esnafın hakkı yeniyor. Bu kadar yüksek komisyonlarla esnafımızın emeğine ortak olunuyor.  Esnaf yüzde 11 kazanamazken, yemek kartı firmalarına aşırı oranda komisyon olarak ödüyor. Bu esnaf nasıl geçinsin, faturasını, vergisini, işçi maaşlarını ve sigorta giderlerini nasıl ödesin? Ticket firmaları şuan esnafımızdan daha çok kazanmaktadırlar` diye belirtti.

 `YEMEK ÇEKLERİ AMACININ DIŞINDA KULLANILIYOR`
 Firmaların çalışanlarına yemek için Ticket dağıttığını ama amacının dışında da kullanıldığını kaydeden Bendevi Palandöken, `Piyasayı ele geçirmiş büyük yemek kartı şirketleri arasında komisyon oranlarında bir rekabet olmadığı gibi ödemeleri de keyfi olarak geciktirerek esnafımıza ikinci darbeyi vuruyor. Yemek kartları kullanıcı sayısı arttıkça, komisyonların düşmesi beklenirken, bizde aksine oranlar yükseliyor. Ayrıca yemek kartlarının üye işyeri dışında yani amacının dışında kullanılmasına müsaade ediyorlar. Giyim kuşam hatta kontör alımında bile kullanılan yemek çekleri sistemde kaçağa yol açıyor. Çalışanlarına yemek kartı dağıtan firmalarda çalışanlarının yemek yemeyerek veriminin düşmesine neden olduğu için kartların başka alışverişlerde kullanılmasına karşı çıkıyor. Ayrıca kart firmalarının alt yapı eksiklikleri, sık sık bozulan POS makinaları, yüksek servis ücretleri, habersiz yapılan sigorta ve ekstra kesintiler esnafın kazancını daha da düşürmektedir. Avrupa Birliği ülkelerindeki oranlar dikkate alınmalı.  Mutlaka alınan komisyonlara bir sınırlama getirilerek, kullanımına yönelik yasal düzenleme yapılmalıdır` diye konuştu.