• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Emekli Maaşlarındaki Kesintiler Kalkmalı`


 

ANKARA - Esnaf sanatkâr kesiminin her anlamda elini taşın altına koymaya ve ülkemiz için tüm imkânlarını seferber etmeye hazır olduğunu anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnafımızın ayakta kalabilmesi ve faaliyetlerini  sürdürebilmesi için bazı öncelikli taleplerinin zaman kaybedilmeden yerine getirilmesi gerekir` dedi.

 

            -`YÜZDE 15 LİK SOSYAL DESTEK PRİMİ KALDIRILMALI`

            Ankara ve İlçelerinde esnaf temsilcilerini ve çeşitli esnaf gruplarını ziyaret ederek yerinde sorunlarını dinleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, `Esnaf ve sanatkârlarımızın istihdama sağladıkları katkı küçümsenmeyecek kadar yüksek. Küçük işletmelerin korunması gerektiğine ilişkin AB ilkesi dikkate alınarak, istihdam oluşturmaya yönelik devlet destekleri, özellikle 1-9 işçi çalıştıranlar olarak tabir ettiğimiz işletmeleri kapsayacak biçimde yeniden düzenlenmelidir. En önemlisi kendi nam ve hesabına çalışanlara bağlanan ortalama yaşlılık aylığının, geçinme endekslerine göre yetersiz olması nedeniyle, emekli esnaf ve sanatkârların yaşlılık aylıklarından yapılan yüzde 15`lik Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi kaldırılmalıdır` diye konuştu.

 

            -`EMEKLİ MAAŞLARINDA NORM BİRLİĞİ SAĞLANMALI`

 Emekli çalışanlardan söz konusu primin kesilmesindeki amacın iş gücüne katılması beklenen gençlerin önünün açılması olduğunun altını çizen Palandöken, `Oysa esnaf ve sanatkârlar işçi değil, tersine işverendir. Bir başka ifadeyle, emekli olduğu halde halen çalışmakta olan esnaf ve sanatkârlar, genç işgücünün önünü kapatmamakta, tersine onlara iş imkânı sağlamaktadırlar. Bu nedenle, emekli esnaf  ve sanatkârlardan sosyal güvenlik destek primi almak, gençlere iş imkânı oluşturan bir kesimi ödüllendirilmesi gerekirken adeta cezalandırmaktadırlar. Bu nedenle, sosyal güvenlik destek primi (SGDP) uygulaması kaldırılmalıdır. Yine emekli maaşlarında yaşanan farklılıklarında giderilmesi gerekir. Bir taraftan norm birliği diyoruz, ama emeklilerin maaşlarında halen farklılıklar var. Emekli maaşlarında da mutlaka norm birliği sağlanmalıdır. Birçok esnaf ve sanatkar emekli maaşlarının yetersizliği nedeniyle emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. İşçi, Memur ve esnaf sanatkarlardan oluşan emeklilerin hepsi ayrı ayrı maaş almakta. Bunlara mutlaka yeni bir düzenleme getirilmelidir` dedi.