• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Doğalgaz Firmalarının Uygulamasını EPDK Gözden Geçirmeli`


 

ANKARA- Birçok ilde Doğalgazın özelleştirilmesinin ardından esnaf ve ticaret hanelerden talep edilen güvence bedelleri ile proje ücretlerinin çok yüksek olduğunu ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Acilen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) özelleştirmenin ardından meydana gelen bu uygulamaya el koymalıdır. Yüksek proje bedelleri esnafın belini büküyor` dedi.

 `ÜCRETLER DÜŞÜRÜLSÜN`
 Ülke genelinde birçok ilde doğalgazın özelleştirilmesinin ardından abone şartlarında değişikliklere gidildiğini, esnaf ve sanatkârlardan başta abonelik bedeli olmak üzere çok yüksek proje bedelleri talep edildiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Birçok ilimizde Doğalgazın özelleştirilmesinin ardından başta Ankara İstanbul ve İzmir olmak üzere 100 binlerce esnaf ve ticarethanelerden proje ücreti olarak 10 bin lira, güvence bedeli olarak da 3 ile 7 bin lira arasında ücret talep edilmektedir. Sermayemiz kadar parayı esnaf nasıl yatıracak? Bu ücretler uygun hale getirilerek esnaf ve sanatkârlar mağdur edilmemelidir. Özellikle aboneliği eski olan esnaf ve sanatkârlar ile ticarethaneler bu uygulamadan olumsuz etkilenmemelidir. Bu yeni uygulama için yeni sözleşmeler yapılırken müktesep haklar mutlaka korunmalıdır. Konuya ilişkin mutlaka EPDK yeni bir düzenlemeye gitmelidir` diye konuştu.  
 `REKABETE AÇILMASI ÖNEMLİ`

 Ülkemizde rekabetin yeterince oluşmadığı için beklenen fiyat düşüşlerinin gerçekleşmediğini belirten Palandöken, `Rekabete uygun olarak istediği dağıtım şirketi ile düşük fiyattan anlaşabilmesinin alt yapısının oluşturulması gereklidir. Abone ticarethane sayısı 1,7 milyonu aşmasına rağmen rekabet konusunda istekli değiller` dedi.