• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Esnafın Girdi Maliyetleri En Yüksek Tarifeden`


 

ANKARA - Esnaf ve sanatkârımızın giderlerinin içinde önemli bir yer tutan elektrik giderlerinin en yüksek tarifeden uygulandığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkarın ödediği elektrik faturaları en yüksek tarifeden hesaplanıyor. Yetkililerimiz elektrik faturalarına yansıtılan dağıtım bedeli, satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli ve TRT payı gibi kalemlerin yasal olarak alındığını açıklıyorlar. Kayıp-kaçak oranı kalktı diyorlar ama elektrik dağıtım şirketleri kayıp-kaçak arttığı için fiyat artışı istiyorlar. Esnafın beklentisi her kesime uygulanan indirimlerin bir an evvel esnafa da uygulanarak, faturaların hafifletilmesi` dedi.

`ELEKTRİK FATURALARIMIZ YÜKSEK`

Günümüzün yoğun yaşam temposundan dikkat etmediğimiz giderlerimize dikkatle baktığımızda bilgimiz olmadan haksız hukuksuz pek çok uygulamayla karşılaştığımızı belirten Bendevi Palandöken, `Her ay artan elektrik faturalarımız dikkatle incelendiğinde kayıp-kaçak, sayaç okuma, dağıtım, perakende satış, iletim sistemi kullanma bedeli adı altında tahsilât yapıldığını görüyoruz. Yine faturaya yansıyan ‘Elektrik Tüketim Vergisi` alınmakta sonrasında da KDV`si alınmaktadır. Yani verginin vergisi alınmaktadır. Haksız uygulamalar kaldırıldığında faturalarımız yüzde 40 azalacaktır. Yetkililerimizden bir an evvel zam yerine düzenleme yapılarak faturaların düşürülmesini istiyoruz` diye konuştu.

            `KAYIP KAÇAK BEDELİ FATURADA GİZLENDİ`

            Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` Türkiye genelinde yaklaşık 33 milyon abone var. Kullanılan elektriğin yüzde 16`sını aşan kısmını esnafımız kullanmaktadır.  2014 yılında tek zamanlı tarifeye göre esnaf 28,559 kuruş, sanayici 24,626 kuruş ve meskende 28,386 kuruştan elektrik tarifesi uygulanmaktadır. Yapılan denetimlerde kaçak elektrik kullanımının devam ettiği tespit edilmiştir. En az 2 milyar liralık zararı ise faturalarını düzenli ödeyen aboneler ödemektedir. Dağıtım şirketleri kayıp-kaçağın yüksekliğini bahane ederek elektrik fiyatlarına zam talep etmektedirler. Ama azaltılması için bir çaba göstermiyorlar. Serbest tüketici hakkı vermek için limitlerin daha da düşürülmesi gerekli. Dayatmalarla abone sözleşmesi yapılmasından vazgeçilmeli` dedi.