• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `AR-GE ve inovasyon için destek gerekiyor`


 

ANKARA- Teknolojik gelişmeleri takip ederek kendini geliştirmek isteyen esnafın krediye ulaşamadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnafın desteklenmesi şart. AR-GE ve İnovasyon uygulamaları için mali destek gerekiyor. Ama esnafın krediye ulaşmada büyük sıkıntıları var` dedi.

 `KREDİ İÇİN ESNAF KEFİL KABUL EDİLMİYOR`
Ankara ve ilçelerinde esnaf odaları ile çeşitli meslek gruplarından esnaf ve sanatkârları ziyareti sırasında sorunlarını dinleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Tezgâhını büyütmek, AR-GE yaptırmak için esnafın sermayesi yeterli değil. Fakat krediye ulaşmada sıkıntı yaşamaktadır. Eskiden esnaf kefil aranırken şimdi kabul edilmiyor. Memur kefil bulmakta kredi bulmaktan zordur. Krediye kolaylık getirilmeli` diye konuştu.

`SİCİLE YENİDEN YAPILANDIRMA ŞART`
2003 ve 2009 yıllarında sicillerin düzeltilmesiyle ilgili çıkarılan iki ayrı Kanunun da bankalarca uygulanmasından ısrarla kaçınılması esnafı mağdur ettiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde kurulan Risk Merkezi`ne devredilen kara liste silinmedi. Borcumuz bitse de listede gözüküyoruz. Bankalar borcu biteni kara listeden bilerek silmiyor. Sicilden silmek bir ay sürer biz size kredi veririz diyerek yüksek faizden kredi vermeye çalışıyorlar. Sicil affı uygulanmadığı için ticaret yapılamıyor. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve sicili yeniden yapılandıracak etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart ` diye konuştu.