• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Faizlerin düşürülmesi esnaf ve sanatkarımızı rahatlatacak`


 

ANKARA - Ekonomi ve faizlerin düşürülmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını olumlu karşıladıklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkarlar olarak faizlerin düşürülme yönündeki açıklamaları olumlu karşılıyoruz` dedi.

            -`FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ EKONOMİYİ RAHATLATACAK`

Seçimler sonrası bazı reformlar yapılması gerektiğini ve bunların başında da ekonomi cephesinin öncelik almasını olumlu karşıladıklarını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Faizlerin indirilmesi ile esnaf ve sanatkar kesimimizde büyük bir rahatlama olacaktır. Ekonomik anlamda belirsizlikler ortadan kalkacaktır Çünkü faizlerin düşürülmesi ile üretim ve istihdam aratacak. Uluslararası piyasalarda ülkemizin ekonomik anlamda istikrarı çıkacağı için yabancı sermaye girişi artacaktır. Türkiye eskisi gibi yeniden istikrarlı günlerine geri dönecektir. Zaman kaybedilmeden faizlerin düşürülmesi yönünde atılacak adımları şimdiden olumlu karşılıyoruz` diye konuştu.

            -`KARAR İLE TÜRKİYE BEKLENENDEN FAZLA BÜYÜR`

  Türkiye`nin 2014`de yüzde 4-5 büyüyebileceğini de ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Böyle bir potansiyeli var. Ancak bunun önündeki en büyük engel şu anki faiz oranlarıdır. Bu faiz oranları ile büyüyebileceğini hiç sanmıyorum. Zaman kaybedilmeden Merkez Bankası`nın faizlerin düşürülmesi çalışmalarını hızlandırmalıdır. Faizlerin düşürülmesi ile istikrar sürecektir. Çünkü artık seçimler bitti ve ekonomik istikrarın devam edeceği beklentisi oluştu. Merkez Bankası`nın Para Politikası Kurumunu toplayarak faizi düşürebileceği görülmektedir` dedi.