• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Seçimler bitti,çözüm bekleyen sorunlarımıza odaklanmalıyız`


 

ANKARA - Ülke genelinde gerçekleştiren yerel seçimlerin ardından çözüm bekleyen sorunlara odaklanılmasını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, seçim öncesi meclis gündeminde bekleyen sorunlarımızı çözüme kavuşturacak yasaların bir an önce ele alınmasını beklediklerini söyledi.

            `HARCAMALAR AZALDI`

Taksitli satışların sınırlandırılmasının ardından enflasyonun da çift hanelere tırmanması piyasaları endişelendirdiğini açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yerel seçimlerin telaşı içinde ekonomi gözden kaçtı. Kredi kartıyla yapılan bazı alışverişlerde taksit sınırlamasına gitmesinin ardından bu tür harcamalarda 2 ayda 7 milyar 970 milyon lira azalarak, işlerimizi yavaşlattı. Enflasyonun da yükseliş trendine girmesiyle kredi faizlerinin daha da yükselmesi endişelerimizi artırıyor` dedi.

`ESNAF VE SANATKÂR BEKLENTİ İÇİNDE`
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak bekletilen Sosyal Güvenlik Yasa tasarısının acilen kanunlaşmasını beklediklerini anlatan Palandöken, `Söz konusu yasadan esnaf ve sanatkârımızın büyük beklentisi var. 2013 sonu itibariyle 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunan yaklaşık 1,5 Milyon BAĞ-KUR`lu bulunuyor. Bu kişilerin asıl prim borcu tutarı yaklaşık 16 Milyar TL olup, 6 milyar liralık gecikme cezası ile toplam 22 milyar lirayı buluyor. Prim borçlarının acilen yeniden yapılandırılmasının önemi rakamlardan da anlaşılmaktadır. Yeni yapılacak düzenleme ile kendi nam ve hesabına çalışanlardan 24 ay ve daha fazla prim borcu olanlar yasanın çıkmasının ardından 3 ay içerisinde prim borçlarını yapılandırılabilecekler. 3 ay içerisinde yapılandırılmaya başvurulmaması halinde bu sürelerin sigorta süresi olarak değerlendirilmemesi öngörülmektedir. Borcunu 3 aylık sürede yapılandırmayan ya da yapılandırma imkânı olmayan esnaf ve sanatkârımız da üzülmesin. Çünkü söz konusu düzenleme ile daha sonra emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, tamamını değil silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek` dedi.