• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Ocaktan beri memurlar ile işçi - BAĞ-KUR emeklileri arasında 7,8 kata varan fark oluştu`


 


ANKARA- Emekli maaşları içerisinde BAĞ-KUR emeklilerinin aldığı maaşların seviyesinin çok düşük olduğunu anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan araştırmaya göre dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 121 lira ila bin 149 lira. Yoksulluk sınırı ise 3 bin 333 lira ila 3 bin 743 lira arasında seyretmektedir. Yapılan Açlık-Yoksulluk Araştırmasına göre emeklilerin yüzde 80`i açlık sınırının altında. Emeklilerimiz mutlu değiller. Üç kişi bir şemsiye altındayız ama ikisi ıslanıyor. BAĞ-KUR ve İşçi emeklilerinin maaşları gittikçe eriyor` dedi.
 
`EMEKLİLERİN DURUMU DÜZELTİLMELİ`
Memurlarla geçen yıl imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde 2014 zammının `yıllık` yapılmasına karar verilmesi ile emekliler arasındaki uçurumun daha da artmasına yol açtığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ile asgari ücretli çalışanlar 6 aylık dönem için zam aldılar. Buna karşılık memur ve memur emeklilerine 2014 zammının tümü bir defada ocak ayında verildi. Bu da yaklaşık 15 milyon işçi, esnaf ve çiftçi emeklisiyle asgari ücretlinin, 4,6 milyon memur ve memur emeklisine göre daha düşük miktarda zam almasına neden oldu. Yılbaşından beri yapılan zamlara göre emekliler arasında 7,8 kata varan fark oluştu. Ocak ayından itibaren en düşük memur emekli aylığına yüzde 12,7 artışla 148 lira zam yapılırken en düşük işçi emekli aylığı yüzde 3,27 artış ve 31 lira zamla yetindi. Böylece en düşük memur emekli aylığıyla işçi emekli aylığı arasında 4,7 kat fark oluştu. Bu fark çiftçi emeklileri aleyhine 7,8 kat, esnaf emeklileri aleyhine de 5,92 kata kadar çıktı ` diye konuştu.
 
 `GEÇİNEBİLSE ÇALIŞMAZ`
Bağ-Kur`lu esnafın yüzde 80`inin aldığı maaş 800 lira, çiftçinin ise 597 lira en düşük maaşı aldıklarını söyleyen Palandöken, 2 bin ila 3 lira gibi yüksek maaş alanların çok az oranda olduğunu belirterek, `BAĞ-KUR emeklisi geçinemiyor. Açlık sınırında maaş alıyor. Emekli olup ta çalışmaya devam ederse yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemek zorunda kalıyor. Esnaf emeklisinin beklentisi destek priminin kaldırılması ve maaşlarında iyileştirme yapılmasıdır` dedi.