• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `2014`de turist beklentimiz 45 milyon`


 

ANKARA - Yeni turizm sezonuna girerken ülke olarak turist sayısında artış beklediklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `2014 yılında ülke olarak turist beklentimiz 45 milyon. Her yıl turizm sezonunda yaşanan artışın bu yıl turistlerin harcamalarına da yansımasını bekliyoruz. Bunun içinde hizmet sektöründe her türlü tedbir şimdiden alınmalıdır. Özellikle geçmiş yıllarda yaşanan kaçak alkollü içeceklerle ilgili yeni sıkıntılar yaşanmamalıdır. Uyarılarımız dikkate alınarak, denetimler artırılmalıdır. Geçmişte yaşanan üzücü olaylar artık yaşanmasın` dedi.

            `İŞLETMELER BELGEYE DİKKAT ETMELİ`
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Bendevi Palandöken TAPDK (Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu) Belgesi olmayan, kendi iştigal konusu olmadığı halde alkollü içecek satan gelişigüzel yerlerden içki alınmamasını istedi. Tüketilen alkollü içkilerin üzerindeki TAPDK bandrolüne dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, geçmişte yaşanan alkol zehirlenmesi olaylarının tekrar etmemesi için mutlaka TAPDK Belgesi olan yerlerden alışveriş yapılması konusunda uyardı.

            `ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞA ZARAR VERMEYELİM`
            Geçen yıl ülkemize gelen turist sayısının yüzde 7,6 artarak 39 milyon 226 bin 226 kişiye ulaştığını, bunların yüzde 86,2`sini yani 33 milyon 827 bin 424 kişisini yabancı turistlerin oluşturduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, `Turizm gelirlerimiz yüzde 11,4 artarak 32 milyar 310 milyon 424 bin dolar oldu. 2013`te kişi başına ortalama harcama 824 dolar olurken, yabancılar ortalama 749 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız yerini yurdunu ziyarette geldiğinde ise ortalama bin 252 dolar harcadı. Sektörde 1,5 milyon insan çalışıyor. Yeni turizm sezonu başlarken sahte içki haberleri ülkemiz için olumsuz etki yapabilir. Yetkililerimizin, sahte içkinin yapımında kullanılan etil alkol ile metanolü çok sıkı denetlemesi gerekir. Metanol, etil alkolden 5 kat daha fazla insan vücuduna zarar vermektedir` diye konuştu.
 
            `DÜŞÜK FİYATLA SATILAN İÇKİLERDEN UZAK DURUN`
            Saha denetimlerinde bandrolü bulunmayan alkollü içki miktarında yüzde 63 artış olduğunu ve bu alkollü içkilerin normal satış fiyatının çok altında bir fiyattan satıldığını söyleyen Palandöken, `Daha 20 gün önce piyasa değeri 1 milyon TL olan toplam 15 bin 730 şişe kaçak alkollü içki yakalandı. Vatandaşımızı uyarıyoruz; normal fiyatın altında satılan ürünün, sahte veya kaçak olması muhtemeldir. Sahte, kaçak veya izinsiz olarak üretilen ürünlerden korunmak için; alış verişinizi, TAPDK Satış Belgesi sahibi perakende satıcılardan yapınız. Alkollü içkilerin şüpheli görülen ambalaja sahip olanlarını ve ambalajlarının üzerinde bandrolü olmayanları asla almayınız. Bu tür ürünlerin sahte veya kaçak olması muhtemeldir` diye uyardı.