• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, ` İndirim sezonları kafa karıştırıyor `


 

ANKARA- Perakende piyasasında indirim sezonu zamanlarının bir türlü düzene girmediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Düzensizlik karmaşa yaratıyor. Tüketicinin güveni zedeleniyor. Sezon sonu indirim yapılması gerekirken şimdi vitrinlerde görüyoruz. `Sezon Ortası Yüzde 50 İndirim Başladı` diye. Hem sektörün içinde haksız rekabet oluşuyor hem de tüketicide güven kaybına yol açıyor` dedi.

 `İNDİRİM SEZON SONU YAPILIR`
 Perakende piyasasında belli dönem için üretilmiş ürünlerin satış döneminin sonuna yaklaşıldığında mallar elde kalmasın diye indirim yapılması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` İndirim sezonu tarihleri olarak Kış için 14 Ocak - 1 Mart, Yaz sezonu için 15 Temmuz - 1 Eylül zaten kabul görmüştür. Bu tarihlerde yapılan indirimli satışlarda zaten kalan malların bitirilmesi için yeterlidir. Normal sezonda fiyatları yüksek bulup indirim günlerini bekleyen müşteri içinde düşük fiyattan alışveriş olanağı sağlanmaktadır. Zamansız yapılan indirimlerin çoğunun bir kandırmaca olduğu da bilinmektedir. Tuzak ürünlerle içeriye çekilen müşterinin asıl almak istediği ürünlerde aslında indirim yapılmadığı görülmektedir. Vatandaşımızın da ürün etiketlerini iyi inceleyerek eski fiyatı neymiş, ne kadar indirim yapılmış anlamaları gerekmektedir` diye konuştu.

 `TASFİYE SATIŞINA İKİ AY`
Ticari işletmenin tasfiyesi ya da işyeri değişikliği gibi nedenlerle indirimli Tasfiye Satışları yapıldığını ifade eden Palandöken, `İndirimli satışlara ilişkin ticari reklam ve ilanlarda indirim döneminin başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesi lazım. Tasfiye nedeniyle vitrinlerinde indirim yapıldığına dair yazıların bir yıl kaldığını görüyoruz. Bu durum tüketicinin yanıltılmasına yol açmaktadır. Tasfiye nedeniyle satış izni alınmasından itibaren 6 ay içerisinde indirimli satışların başlayarak 2 ay ile sınırlı bir dönemde indirimli satışların yapılması doğru olur. Büyük indirim dönemleri önceden belli olan Amerika gibi ülkelere birçok ülkeden olduğu gibi ülkemizden de alışveriş turları düzenleniyor. Süresi ve indirim oranları belli olduğu zaman da vatandaş gönül rahatlığı ile ucuz bir şekilde alışverişini yapıyor. Esnaf kazandığı gibi ülke de kazanıyor` dedi.