• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Perakende Yasası Başbakanlık`ta`


 

            ANKARA - Perakende sektörünü düzenleyen yasa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderildi.

            Yasa tasarısı ve içeriği ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `1996 yılında Gümrük Birliğinin başladığı süreçten beri bekleyen Perakende Sektörünü düzenleyen yasanın Başbakanlığa sevk edilmesi oldukça sevindiricidir. Çünkü küçük esnaf ve sanatkârın en önemli sorunu Perakende sektörünün bir kuralının olmaması idi. Perakende sektörünü düzenleyen yasanın çıkarılması esnaf ve sanatkârın olmazsa olmazıdır. Yasanın çıkması ile artık tüketiciler kandırılamayacak. Sebebi ise artık her şeyin bir kuralı var` dedi.

            -`OTOPARKSIZ AVM OLMAYACAK`

            Yeni düzenleme ile isteyen istediği yere alış veriş merkezi kuramayacağını da ifade eden Palandöken, `Artık Alışveriş merkezlerinin kurulması bir kurala bağlı olacak. En önemlisi otoparkı olmayan AVM olmayacak ve kurulamayacak. Yeni Alışveriş merkezleri kurulurken illerde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlikleri ile Ticaret Odalarının görüşleri alındıktan sonra Büyükşehirlerde Büyükşehir belediye meclisi, illerde il belediye meclisleri ve bağımsız ilçelerde ise ilçe belediye meclisleri ilgili odaların kararından sonra yapılıp yapılmayacağını karar verilecek. İşyerleri açılırken de artık bürokraside bekleme kaldırılıyor ve en fazla 4 gün içeresinde açılış işlemleri tamamlanacak` diye konuştu.

            -`HAFTA TATİL RUHSATI KALKIYOR`

            Yeni düzenleme ile perakende sektörünü düzenleyen yasa ile artık perakende iş yerleri için hafta tatil ruhsatı zorunluluğunun kalktığını de anlatan Bendevi Palandöken, `Yeni düzenleme ile her şeyin kuralı konuyor. İsteyen istediği gibi AVM açamayacak. İsteyen istediği zaman indirim ve kampanya yapamayacak. Yine en önemlisi küçük esnaf ve sanatkârlara da AVM`lerde yüzde beş oranında ve rayiç bedeli üzerinden yer ayrılacak. En önemlisi yöresel ürünlerin ve yok olmaya yüz tutmuş meslek gruplarının da AVM`lerde satışa sunulması için yer verilecek ve bu yerlerin kiraları rayiç bedellerinin dörtte birinden fazla olmayacak. Bir diğer konuda indirimler artık kurala bağlı olacak. İsteyen istediği zaman indirim yapamayacak. En önemlisi yıl boyu kapatıyoruz tasfiye ediyoruz indirimleri sadece 3 ayla sınırlı` dedi.