• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Esnafın umudu özel günler`


 

ANKARA- Büyük harcamaların yapıldığı özel günlerin sonuncusu olan Babalar Gününde piyasaya bir milyar liradan fazla harcama yapılmasının beklendiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Piyasanın canlanmasına en büyük katkı özel günler ve bayramlarda olmaktadır. Evimizin direği, çok değerli ve sevgili babalarımız için Babalar Günü`nde yapılacak harcamalar piyasanın canlanmasına neden olacaktır` dedi.

            -`HER BÜTÇEYE UYGUN HEDİYE`

Başta giyim ve elektronik sektörlerinde yoğun olarak alışveriş yapılacağını kaydeden Türkiye Esnaf ve sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` Babalar Gününde yapılan harcamalar diğer özel günleri geçerek en fazla alışveriş yapılan özel gün haline geldi. 2012 yılında 851 milyon liralık kartla alışveriş yapılmıştı. 2013 yılının Babalar Gününde bir milyar lirayı bulan harcamaların bu sene 1 milyar lirayı aşması bekleniyor. Başta giyim ve elektronik sektörlerinde hareketlilik yaşatacaktır. Herkesin bütçesine uygun bir hediye almasının beklendiği bu günde esnafımız tüm hazırlıklarını yaptı` diye konuştu.

            -`PİYASANIN CANLANMASI BEKLENİYOR`

Bu hafta sonu satışların normal günlere göre yüzde 30 oranında artmasını bekleyen esnaf, her keseye göre bir hediye olması için bazı ürünlerde yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda indirim yapılacağını söyleyen Bendevi Palandöken, ` Babalar  gününde seçim yapmakta zorlananlar için giyim, elektronik ve aksesuar gibi çok çeşitli ürünleri uygun fiyatlarla sunan esnafımız sizleri beklemektedir. Babalar gününde yapılan harcamalara baktığımızda, alışverişin 4`te 1`ini elektronik eşya ve telekomünikasyon sektöründen yapılan harcamaların oluşturduğunu, en çok alış verişin de Marmara ve İç Anadolu Bölgesi`nde yapıldığını görüyoruz. Bu yıl hem babalar günü hem de çocuklarının karne günlerinin çakışması nedeniyle de çarşı-pazarın hareketli olmasını bekliyoruz` dedi.