• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken`den LYS sınavı uyarısı; `Sınav saatlerinde okul önlerinde tedbir alınmalı`


 

ANKARA - Ülke genelinde LYS sınavlarına başvuran 946 bin 244 adayın 14, 15, 21 ve 22 Haziran 2014 tarihlerinde çeşitli zamanlarda ve çeşitli oturumlarda sınavlara gireceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, YGS sınavında yaşanan olumsuzlukların bu sınavda yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüm sürücüleri ve yetkilileri 14,15, 21 ve 22 Haziran 2014 tarihinde yapılacak LYS sınavları ile ilgili yüksek ses ve klakson çalınmaması konusunda uyararak trafik sıkışıklığına meydan verilmemesini istedi. Öğrencilerin sınava yetişmek için erken haraket etmelerini de isteyen Palandöken, `Sınav günüsü belediyeler otobüs ve metro seferlerinde düzenlemeye gidilmeli. En önemlisi sefer saatleri sıklaştırılmalıdır. Sınav günü trafik sınav merkezi önlerinde ve etrafında önlemlerini artırarak korna ve klakson çalınmasına engel olunmalıdır. Birde düğün yaşan ailelerin düğün saatlerini ve buna göre yeniden düzenlemeleri gençlerimizin geleceği için çok önemli` dedi. 
 
            `GÜRÜLTÜ YAPILMASIN`
Bu yıl LYS, Türkiye`de 81 il merkezinde ve KKTC`nin başkenti Lefkoşa`da gerçekleştirileceğini belirten Bendevi Palandöken, `Tüm şoför esnafından ve araç sürücülerinden sınav zamanı okul önlerinde ve yakınlarında müzik açmamaları, klakson ve korna çalmamaları öğrencilerimizin yararına olacaktır. Ayrıca, sınav yapılan yerlerin yakınlarında aynı şekilde sınav saatlerinde gürültü yapan çalışmaların durdurulması için tedbir alınması öğrencilerimizin, çocuklarımızın geleceği için çok önemli. Ayrıca yaz aylarının gelmesi ile başlayan düğünlerde düğün sahiplerinin de gençlerimizin geleceğini düşünerek sınav saatlerinde hem trafiğin tıkınmasına sebep olacak haraketlerden kaçmalı, hem de yüksek ses yapılmasına engel olmalılar. Bunun için sınav saatlerinde gürültü yapılmaması için gerekli tedbirler şimdiden alınmalıdır. Aksi halde YGS sınavında olduğu gibi LYS sınavında da öğrenciler yüksek sesten dolayı kulaklarına yine pamuk tıkamak zorunda kalabilirler` diye konuştu.