• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; ` KİK heyeti Haziran dönem toplantısını Türkiye`de yapıyor`


 

ANKARA - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken`in Türkiye kanadı eş başkanlığını yürüttüğü Türkiye AB Karma İstişare Komitesinin (KİK) 33`uncü toplantısı 19-20 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 
 
Temas Grubu toplantısı TESK Genel Başkanı ve Türkiye Kanadı KİK Eş Başkan Bendevi Palandöken ile Eş Başkan Cveto STANTİC`in başkanlıklarında Haziran dönemi toplantısı gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bendevi Palandöken; `33. KİK toplantısında daha önceki toplantılarda olduğu gibi yoğun bir gündem bulunuyor. İkili ilişkilerin öne çıkan konularının yanı sıra AB sürecinin sıkıntılı alanlarının da ele alınacağı toplantılarda kamu denetçiliğinin insan haklarına dair hukukun üstünlüğünü korumadaki rolü, Türk vatandaşlarına uygulanan vize, Akdeniz için makro bölgesel politikalar ve son olarak da Transatlantik Ticaret ve Yatırım ortaklığı konuları ele alınacak` dedi.

Türkiye-AB ilişkilerinde en öne çıkan önemli noktanın vize serbestisi için atılan adımların hızlandırılması olduğunu kaydeden Palandöken, `Ülkemizin gündeminde büyük öneme sahip olan AB gündeminin daha sıcak tutularak AB`ye üyelik sürecinin hızlandırılması ve bekleyen fasılların en kısa sürede açılması en büyük arzumuzdur. AB gündeminden uzaklaşan kamuoyunun, bu sürece dikkatleri yeniden çekilmesi için girişimlerimiz sürecektir. AB ve Türkiye`yi birbirine daha da yakınlaştırarak birlik ve beraberliği sağlamak en büyük hedefimizdir. Her şeye rağmen bu yolda kararlılıkla ilerleme irade, çaba ve çalışma içerisindeyiz. Çünkü bu yolda verdiğimiz mücadeleler ve bunun sonucunda alınan mesafeler, çok önemli deneyimler kazanmamızı sağlıyor. Aşılan her zorluk, atılan her adım bizim kararlılığımızı güçlendiriyor, geliştiriyor. AB üyeliği, bizim için uzak ve gerçekleşmez bir hayal değildir` diye konuştu.