• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Esnafımız bayram hazırlıklarını tamamladı`


 

ANKARA-  Ramazan ayının gelmesi ile birlikte piyasanın canlandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ramazan ayı bereketiyle geldi. Şimdi aynı bereketi Ramazan Bayramı`nda bekliyoruz. Sahur sofralarının zenginliği piyasaları canlandırınca esnafta rahat etti. Bilhassa yazın boşalan Anadolu şehirlerimize her yıl yaz aylarında gelen 1 milyon 700 bin civarındaki gurbetçilerimizin yaptığı 4 milyar liralık alış veriş de piyasaların canlanmasına çok olumlu katkı yapmaktadır` dedi.

`KAÇAK ÜRETİM ESNAFIN KAPISINA KİLİT`
Ramazan Bayramının yaklaşmasıyla birlikte artan tatlı, şekerlemeler ve şarküteri ürünlerinin merdiven altı denilen denetim dışı kaçak üretimle piyasaya sürecek ramazan fırsatçılarına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  `Tüm halkımızı bir kez daha uyarıyoruz. Bilhassa Ramazan ayında artan merdiven altı üretilen gıda ürünlerini kesinlikle almayın. Normalden ucuza satılan yiyeceklere şüpheyle yaklaşın. Yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, şekerleme, çikolata, kadayıf ve ekmek gibi yıkanmadan yenebilen ürünlerden uzak durun. Alacağınız her kaçak ürün, sağlığınıza zarar vereceği gibi dükkânında vergisini veren, primini ödeyen, işçi çalıştıran, hijyen kurallarına uyan esnafın kapısına kilit vurması demektir. Önce alışveriş yapacağınız esnafı iyi tespit edin. Çünkü gerçek esnaf yani mahallenizdeki bakkal, manav, kasap, şarküterici kim olursa olsun kendi yemediği bir ürünü müşterisine satmaz. Onun için gıdadan önce alışveriş yapacağınız müesseseyi çok iyi seçmelisiniz` diye konuştu.

`DENETİMLER DEVAM ETMELİ`
Yapılan denetim ve laboratuvar çalışmaları sonucunda ürünlerin etiketteki özellikleri taşımadığı, tüketicinin aldatıldığının ortaya çıkmasına dikkat çeken Palandöken, `Yetkililerimizden denetimlerin devam etmesini istiyoruz.  Yapılan denetimler sonucu gereken vasıfları taşımadığı tespit edilen markalar teşhir ediliyorlar. Mübarek Ramazan ayı hoşgörü ayı diye insan sağlığına zararlı işlerle uğraşanları hoş göremeyiz. Bu tür 3 kuruşa müdane eden fırsatçı insanların ağzımızın tadını bozmasına izin vermeyin. Yerel yönetimler üretim izni olmayan yerleri, hijyen kurallarına uymayan, açıkta gıda satanları engelledikleri takdirde kötü mal piyasada barınamaz. Bu konularda vatandaşımızda dikkat etmeli. Bakın 5 liraya sosis, 10 liraya kavurma olmaz, 3-5 liraya tatlı satılıyorsa almamak gerekir. Albenisi olan değerinin altında satılan mallara kanmayarak, etiketleri iyi okunmalı ve şüphelendiğiniz ürünleri yetkililere bildirmelisiniz` şeklinde konuştu.