• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Toplum olarak kaçakla mücadele milli görevimiz olmalı`


 

ANKARA - Ülke genelinde sayıları 2 milyona yakın esnaf ve sanatkârın temsilcisi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) kaçakla mücadeleye liderlik etmeye devam ediyor. Kaçakla mücadelede çok önemli adımlar atıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, milyarlarca lira kayba sebep olan kayıt dışılıkla mücadelenin kararlılıkla devam ettirilmesi gerektiğine dikkat çekti.TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; kayıt dışılığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla`nın yaklaşık yüzde 27`si olduğunu, vatandaşı ve dürüst esnafı büyük zarara uğrattığını belirtti.

-`ESNAFIMIZ KAÇAĞA KARŞI DUYARLI`
 Son 3 yılda yüzde 30 artan kaçakçılık ile ilgili bilgi veren Palandöken, `Akaryakıt kaçakçılığı yüzde 10 büyüdü. Kaçak çay yüzde 10`lar seviyesinde. Sahte ve kaçak içki pazarı da 6 milyar TL`ye tırmanmış durumda. 150 bin esnafın gelirinin yarısını oluşturan sigarada ise kaçak son beş yıldır yüzde 20`ler seviyesinde ve her yıl 5,5 milyar TL vergi geliri kaybına sebep oluyor. Yani kaçak, dürüst esnafımızın kanını emmeye devam ediyor. Özellikle sınıra yakın illerimizde kaçak vahametini sürdürüyor. Geçtiğimiz ay 2103 esnafımız imza toplayarak kaçakla ilgili sıkıntılarını yetkililere iletti` dedi.
 
-`TESK`İN KAÇAKLA İLGİLİ KAMPANYASI ÖRNEK OLDU`
TESK`in `Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma` Kampanyasının, Kaçakla Mücadelede Önder olduğunun altını çizen Palandöken, kaçağın olumsuz etkileri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla yurt genelinde başlattıkları kampanya ile ilgili gelişmeleri paylaştı. Kaçakla mücadeleyi milli görev olarak gördüklerini belirten Palandöken şunları ifade etti: `Devletimiz, kaçakçılıkla mücadelede önemli adımlar attı. Bunlardan biri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`nın ALO 136 Kaçakçılık İhbar Hattı. ‘Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma` kampanyası ile ihbar hattının bilinirliğini artırdık. 2013 yılında, Alo 136 Kaçakçılık İhbar Hattı`na 35binin üzerinde ihbar gelmiş olup, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`mızın başarılı çalışmaları sayesinde yaklaşık 19 milyon TL tutarında kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı.`

-`KAÇAKLA MÜCADELE TEK BAŞINA YETERLİ OLMUYOR`
`Kaçakçılıkla mücadelede farkındalık yaratmanın tek başına yeterli olmadığını sözlerine ekleyen Palandöken açıklamalarını şöyle tamamladı; `Kaçakçılık mevzuatı mücadeledeki çabaları desteklemesi önemli. Son dönemde, sigara ve alkol kaçakçılığını caydırıcı hale getiren hapis cezaları artırıldı. Yine, yeni bir düzenleme ile sigara kaçakçılarını yakalatanlara ikramiye verilmesi sağlandı. Örneğin, bir konteynır sigara yakalandığında, ihbarda bulunan vatandaşa yaklaşık 290 bin TL ikramiye verilecek. Bu caydırıcı değişiklikler esnafımız için bayram hediyesi olmuştur. Basında sıkça yer alan, faydası olmayan ama kaçakçılığı artıracağı kesin olan; `Kara Paket`, `100 Metre Mesafe Kuralı` gibi uygulamalardan da kesinlikle kaçınılması gerekir. Yapıcı düzenlemeler ve duyarlı vatandaşlarımızın katkıları sayesinde, kaçakla mücadelenin bundan sonra daha da hız kazanacağına eminim` diye konuştu.