• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Perakende Yasa Tasarısının TBMM`ye Sevk Edilmesi Sevindirici`


 

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından son hali verilen Perakende Yasa Tasarısının TBMM`ye sunulmasının sevindirici olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `1996 yılından beri beklediğimiz Perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının Meclis`e gönderilmesini çok olumlu ve sevindirici buluyoruz. Piyasalara düzen getirecek tasarının en kısa zamanda çıkarılmasını bekliyoruz` dedi.

            `TORBA YASA İLE BİRLİKTE ÇIKARILSIN`

            Tasarının Meclis`e gelmesiyle yıllardır bu yasanın çıkmaması için uğraşan ve lobi faaliyeti yürüten grupların oyununun bozulduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Geleneksel perakendeciliğin korunacağı, piyasada rekabetin sağlıklı işleyeceği, yıl boyunca yapılan indirimlerle tüketicinin yanıltılmayacağı, rafta ayrı kasada ayrı fiyatın olmayacağı, kayıt dışılığın önleneceği ve Perakendeciliğe dair kavramların mevzuatımızda ilk kez tanımlanacağı bir tasarı hazırlandı. Küçük KOBİ`lerden insert, stand ve raf paraları kalkacağından tüketici daha ucuza ve kaliteli olarak mal alabilecek. Tedarikçi ve üretici KOBİ`lere daha kısa zamanda ödeme yapılacağından küçük işletmelerin büyümesi ve markalaşması sağlanacak. Önümüzdeki hafta Meclis torba yasa için çalışmaya devam edecek. Artık kentlerimizin çevre, kültür ve ekonomik dokularının daha fazla bozulmaması için Perakende Yasa Tasarısı`nın da zaman kaybedilmeden Meclis`te görüşülmesini istiyoruz` diye konuştu.

            `AVM`LERDE ESNAFA YER AYRILACAK`

            Kurulacak Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile iş yerlerinin standart ve ruhsatlı olup olmadığı denetlenerek, merdiven altı üretimin de önlenmeye çalışılacağını anlatan Palandöken, `PERBİS aynı zamanda kayıtdışılığı da önleyecek bir sistem olacak. Rekabetin daha sağlıklı olabilmesi için AVM`lerde esnafa ayrılacak kontenjan dükkanların kiralarının da esnafın ödeme gücüne göre belirlenmesi daha doğru bir teşvik olacaktır. AVM çalışma saatlerinin ve günlerinin de çevre esnaf ve sanatkarının para kazanmasına fırsat yaratacak şekilde ayarlanması ile kent dokusu bozulmadan piyasalarda tezgahlar dönecektir` şeklinde konuştu.