• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Kaçakçılar kaçacak yer arayacak`


 

ANKARA- Kaçakla mücadelede özellikle son dönemde önemli adımlar atıldığını ve mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, toplumun yüzde 82`sinin sahte ve kaçak sigaranın Türkiye için sorun olduğunu, yüzde 86`sının ise kaçakçılıkla mücadelede alınan önlemlerin yeterli olmadığını söyledi. Yasadışı ticareti teşvik edebilecek uygulamalar konusunda dikkatli olunması çağrısında bulunan Palandöken, `Yasa dışı ticaret Türkiye`nin önemli sorunlarından biri durumunda. Ülkemizde halen her 5 paket sigaradan 1 tanesi kaçak` dedi.  

-`KAÇAĞIN ENGELLENMESİ İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI`  

Kaçakçılık ve özellikle sigara kaçakçılığı ile mücadelede çok önemli adımlar atıldığını ifade eden Palandöken, `Denetim ve yakalamalarda önemli artışlar var. Kaçakçılıkla ve Organize Suçlarla Mücadele verisine göre 2013`te yüzde 9 artışla 108 milyon 243 bin paket kaçak sigara yakalandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`nın ücretiz Alo 136 İhbar Hattı`na ise 2013`te 35 bin 309 çağrıyla, yaklaşık 19 milyon TL`lik kaçakçılık ortaya çıkarıldı. Son dönemde kaçak sigara veya alkollü içecek yakalayan ve yakalatana ödül programı başlatıldı. Örneğin, 1 konteyner sigara yakalandığında ihbarda bulunan vatandaşa en az 100 bin TL ödül veriliyor. Ayrıca kaçakçılıkla mücadele kanunundaki değişiklikle hapis cezasının 3 yıldan az olmaması sağlandı` diye konuştu.  

`TOPLUMUN BEKLENTİSİ VAR`

Kaçakçılıkla mücadelede vatandaşın beklentilerine dikkat çeken Palandöken, `Atılan olumlu adımlar olmakla birlikte, özellikle kaçak sigara ile mücadelede vatandaşın daha çok beklentisi var. IPSOS araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre; araştırmaya katılanların yüzde 82`si kaçak ve sahte sigaranın Türkiye için sorun olduğunu, yüzde 79`u 18 yaş altındakilerin kaçak sigaraya erişiminin kolay olduğunu ve yüzde 86`sı da kaçakçılıkla mücadelede alınan önlemlerin yeterli olmadığını düşünüyor` şeklinde konuştu. 

`ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİ HER TÜRLÜ BELAYI ÜLKEMİZE SOKUYOR`

Kaçakçılığı organize eden suç örgütlerinin, Bonzai ve benzeri uyuşturucu maddeleri satarak da gençlerimizi zehirlemekten geri durmadıklarını anlatan Bendevi Palandöken, `Bu vahim tablo bizleri, kaçakçılıkla mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmeye mecbur kılıyor. Kaçağın yarattığı olumsuz etkiler hakkında, kamuoyu nezdinde farkındalık yaratmak amacıyla yurt genelinde başlattığımız kaçakla mücadeleyi milli bir görev olarak görüyoruz. TESK olarak başarıyla yürüttüğümüz ‘Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma` kampanyamız sayesinde kaçağın yarattığı olumsuz etkilere ilişkin farkındalığı artırmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde ALO 136 İhbar Hattının vatandaşımız nezdindeki bilinirliğini ve kullanımını artırmak için esnafımıza ALO 136 hattına ilişkin bilgi içeren on binlerce bozuk para tabağı ve bilgilendirme broşürü dağıtılacak. Konuyla ilgili tüm halkımızı ve esnafımızı duyarlı olmaya ve bu önemli mücadeleye katkı sağlamaya çağırıyorum` dedi.