• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, ` Bu ülke hepimizin mutlaka sahip çıkılmalı `


 

ANKARA - Türkiye genelinde devam eden Kobani eylemleri ile ilgili açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu ülkenin hepimizin olduğunu ve mutlaka sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Palandöken, `Esnaf ve sanatkarların işyerlerini, bankaları, dershane ve okulların tahrip etmek hem süreci baltalar hem de hiç kimseye menfaat sağlamaz` dedi.  

            -`ÖNEMLİ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ`

            Yakıp, yıkıp dökmekle ve halka zarar vermekle hak aranamayacağını ve şiddet ile hiçbir hedefe varılamayacağının altını çizen Palandöken, `Ülke olarak önemli bir süreçten geçiyoruz. Ülke dışında olan olayları bahane ederek ülkede kargaşa yaratmak doğru değildir. Ülke olarak provokasyona gelmemeliyiz. En önemlisi ülkeyi yönetenler ve yönetmeye talip olanlarda sağduyu ile hareket ederek halkı galeyana getirecek açıklamalardan mutlaka kaçınmalıdır.  Ülke olarak insani zeminde yapılabilecek ne varsa yapmaya çalışmaktadır. Suriye sınırında yaşanan gelişmeleri ve özellikle Kobani`de yaşananları bahane ederek ülke genelinde yapılan eylemler hiçbir zaman kimseye menfaat getirmez. Yüksek duyarlılıkla hareket edilerek provokasyona kapılmamalıyız.  Suriye`den ülkemize gelen göçmenler konusunda bugüne kadar hep insani hassasiyetle hareket edildiğini çok iyi biliyoruz. Çünkü ülkemize gelen mazlum ve mağdurların kimlikleri hiçbir zaman sorgulamamıştır` diye konuştu

            -`BİRLİKTE HARAKET ETMEKTEN VAZ GEÇMEMELİYİZ`

Ülke olarak birkaç gün içerisinde Kobani`den gelen yüzbinlerce kişiye kucak açtığını da hatırlatan Bendevi Palandöken, `Ülke olarak bütün dünyaya her zaman olduğu gibi bir insanlık mesajı verilmiştir. Bu da Türkiye`nin iyi niyetinin bir göstergesidir. Yani Kobani`de yaşanan drama kesinlikle sessiz kalınmamıştır. Can havliyle ülkemizin  sınırına yönelen insanlara kucak açılmıştır. Ama bugün durumdan vazife çıkarmak isteyenler olsa da şu hiçbir zaman unutulmamalıdır Suriyeli Kürtler Türkiye`nin dostudur, akrabası ve komşusudur. İnsanlık dramı yaşanan bir dönemde siyasi hesaplarla hareket edilmemeli. Unutulmamalıdır ki, yapmak zor yıkmak kolaydır. Bu ülkeyi yıpratacak, ortak kazanımlarımızı heba edecek tutumlar, hepimize kaybettirir. Ülke istikrarsızlığa sürüklenmemelidir. En önemlisi provokasyonlardan uzak durulmalıdır. Hepimiz bu ülke için çalışıyoruz, bu ülke için üretiyoruz. Gün ayrışma değil, bütünleşme günüdür. Gün, günlük çekişmelerden sıyrılıp, ortak geleceğimiz için birlikte hareket etme günüdür` diye konuştu.