• E-Posta
  • Yazdır

Başbakan Davutoğlu: ` Esnaf ve sanatkarın zararı karşılanacak`  


 

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek`inde hazır bulunduğu 7 sivil toplum örgütünün katıldığı istişare toplantısı TOBB`da gerçekleştirildi. 

 TESK, TZOB, TÜRK-İŞ, MEMUR-SEN, HAK-İŞ VE TOBB`a bağlı 35 ilden yerel temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken `Bin yıldır kardeşçe yaşıyoruz. Başbakanım esnaf çocuğuyum dedi ve bizi duygulandırdı. Ahilik ne demek? Kardeşlik, Akıl ve bilim demek. Zararlar karşılanacak. Ama giden canlar ne olacak? Bugün ihtiyacımız olan şey birlik huzur ve güvendir. Türkiye ekonomik olarak her ayağa kalktığında, kafasını kaldırdığında bir olay oluyor. Dış mihraklar ülkeyi karıştırıyor. Sizler ilerinizde ahilik kültürü ile huzuru sağlayacaksınız. Sayın başbakanımız sizin önderliğinizde 35 ilimize yapacağımız gezilerde esnafın sorunlarını yerinde göreceksiniz. Siz değerli başkanlarımız illerinize gittiğinizde başbakanımızın söylediklerini de iletin. En önemlisi şehitlerimizin mezarlarını ziyaret edin ve yetim kalan o çocukların başlarını mutlaka okşayıp şefkat gösterin` dedi. 

            -`KOBANİ OLAYLARI BAHANE EDİLİYOR`

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nde (TOBB) düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmasına, helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlere Allah`tan rahmet, ailelerine de sabır dileyerek başladı.  

Herkesin kriz beklediği bir anda Türkiye`de Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı makamı son derece demokratik bir ortamda gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, "Kobani olayları bahane edilerek düğmeye basıldı. Tekrar Türkiye karıştırılabilir mi diye birtakım fitnelerin devreye girdiğini gördük. Çözüm sürecinin mekanizmasını Bakanlar Kurulu`yla karara bağlamıştık. Diğer taraftan Suriye`deki gelişmeler bağlamında Suriye`deki bütün komşularımıza yardım edebilmek kastıyla tezkere çıkardık. Kobani bahane edilerek yapılan bu vandalizm, şiddet sarmalında terör faaliyetlerinde 33 vatandaşımız hayatını kaybetti. Birçok küçük yavru yetim ve öksüz kaldı. Burada şu demek istendi; Bir, devlet otoritesi zaafı vardır, iki toplumsal omurganın temelini teşkil eden iş yerlerinin, oradaki yatırımların olduğu iş yerleri, üçüncüsü de AK Parti. Burada şu demek istendi burada tek bir görüş hakim olur. Bizim istemediğimiz ekonomik aktiviteler yapılmaz. Ben buradan sesleniyorum, ne yaparlarsa yapsınlar kamu düzeni zaafa uğramayacaktır. Devlet her türlü tedbiri almaya kararlıdır. Bu konuda en ufak ihmal ve zaaf söz konusu olmayacaktır" dedi.
Şantajlara boyun eğmeyeceklerini ve bu millete hizmet etmeye kararlı olduklarını belirten Davutoğlu, `Çözüm sürecini sabote etmeye çalışanlara karşı da çözüm sürecini korumaya kararlıyız. Suriye`deki olayları istismar etmeye çalışanlara karşı da Suriye`deki vatandaşlara sahip çıkmaya kararlıyız. Suriye`deki olayları bahane ederek kargaşa çıkarmak isteyenlere de şunu söylemek istiyorum ki Kobani`den gelen 200 bin kardeşimize kucak açan biziz`
şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASI VE SENDİKALARA ÇAĞRI
"İş dünyamıza, sendikalarımıza önümüzdeki günlerde birbirleriyle kucaklaşmaları çağrısında bulunuyorum" diyen Davutoğlu, "Komşuya verilen selam komşu hukukuna saygı teklifi demektir. Bütün esnaflarımız, iş adamlarımız, iş yerleri tahrip edilen kardeşlerimizin yarın iş yerleriyle ilgili çalışmalara başladıklarında komşularına selam versinler. Milli birlik ve kardeşlik adına selam olsun size desinler. Onun için şundan emin olunmasını istiyorum, zarar gören işyerlerini en kısa zamanda ihya edilecektir. En kısa zamanda tahrip edilen tüm iş yerleri eskisinden daha iyi hale getirilecek. Kamu otoritesi ve düzeni bir daha sarsılmayacak şekilde düzenlenecek. Bugün Bakanlar Kurulu`nda atılacak adımları bir kez daha gözden geçireceğiz. Bütün Türkiye`yi kuşatan yepyeni bir dönemin başlatılmasında kararlıyız. Bütün Türkiye yeni Türkiye idealiyle ayağa kaldırılacak. Türkiye`nin 2023 hedefleri doğrultusunda atacağı adımlar herhangi bir vandalizme feda edilmeyecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi Avrasya`nın medeniyet tarihi bakımından en zengin bölgelerini oluşturur. Bütün ulaştırma ve enerji koridorları Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizden geçer. Birileri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine dönük hesaplar içinde olabilir. Buraya gelen yatırımları engellemeye çalışabilirler. Biz, bu bölgelerimizdeki her bir yatırımın çevre bölgelerinde yükselen bir havzası olarak yürütüyoruz. Herkesin bir hesabı olabilir, bizim ise geleceğe dönük rüyalarımız var. Kararlı bir şekilde yürüyen siyasi hareket ve hükümet olarak güvenliğimizi teminat altına almaya kararlıyız" ifadelerine yer verdi.

-`BİZİM HAYALİMİZE ONLAR YETİŞEMEZ`
"Bu ülkeyle ilgili bir hayalimiz var bizim. Bu ülkeyi dünyanın 10 gücü arasına sokma. Her bir şehirle ilgili bir hayalimiz var bizim" diyen Davutoğlu, "Hayali olmayanlar utansın. Bu hayalleri yıkmaya çalışanlar utansın. Şiddeti, vandalizmi getirmeye çalışanlar utansın. Biz, öylesine aşkla bağlıyız ki bu ülkeye Diyarbakır`a gittiğimizde Diyarbakır`ı, Van`a gittiğimizde Vanlıyız, ama nereye gitsek oranın toprağına da insanına da aşığız. Biz de aşk ve muhabbet var onlar da şiddet ve nefret var aramızdaki fark bu. Biz de vizyon var, onlar da tuzak var. Kısa dönemde tuzaklar bazı zararlar verebilir ama uzun dönemde hiç şüpheniz olmasın mutlaka vizyon, mutlaka aşk, mutlaka muhabbet kazanır. Orada gidip de bu tahribatı yapanların ağababalarını kenara çekip sorsanız `senin bu ülkeyle ilgili hayalin nedir`? Bu şehirle ilgili ne düşünüyorsunuz? Acaba kaç kelime sarf edecektir? Kobani`deki aziz Kobani onlara her türlü yardımı yapacağımızı söyledik. Kendi iş yerini yıkanlardan bu ülkeye hayır gelebilir mi? Bunlar yaşanırken dönüp bu vandallara uyarıda bulunmak yerine kendi ülkesini IŞİD`le işbirliği yapıyor diye hiçbir delile dayanmadan suçlayan bir ana muhalefet partisinden fayda gelebilir mi? Aramızdaki fark bu. Birileri tahrip eder, birileri tahribattan siyasi olarak ne rant elde edeyim diye düşünür, biz ise geleceği vizyonumuzla belirlemeye çalışırız. Değerli kardeşlerim, lütfen köylerinize döndüğünüzde bizim selamlarımızı iletiniz" ifadelerini kullandı.