• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Önümüz kış doğalgaz ve elektrik borçları da yapılandırılmalı`


 

ANKARA- Yeni çıkarılan torba yasada elektrik ve doğalgaz borçları dahil olmadığı için esnaf ve sanatkarlardan yoğun talep geldiğini açıklayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kış geldi, vatandaşın doğalgaz ve elektrik kullanımı artıyor. Diğer taraftan borcunu ödeyemeyenler soğukta kalacak. Yetkililerimize sesleniyoruz, yılbaşına kadar elektrik ve doğalgaz borçlarını da yapılandıracak bir düzenleme yapılması vatandaşımızı rahatlatacaktır` dedi.

 `YILBAŞINA KADAR BORÇLAR YAPILANMALI`
 Tarihi af olarak nitelendirilen ve kamuya olan borçlar için yapılandırma getirilen 6111 sayılı Kanun kapsamında elektrik borçlarının da yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` Geçmişteki elektrik borçları yapılandırmasına 345 bin 651 abone başvuru yapmış ve borçlarını yapılandırmıştır. Bugün yapılandırma talebi daha da fazla. Sadece resmi daire abone grubundan 189 milyon 716 bin 414 TL ve belediyeler abone grubundan 1 milyar 394 milyon 463 bin 144 TL ve esnaf sanatkar ve sanayicinin ise toplamda 6 milyar 718 milyon 450 bin lira ödenmeyen elektrik borcu var. Bunun yanında esnafın, çiftçinin ve hane halkının elektrik ve doğalgaz borçları birikmiş durumda. Borçlarını peşin ödeyene indirim yapılmalı, taksitle yapılacak ödemelerde ise belirlenecek tutar 2`şer aylık dönemlerde olmak üzere 6, 9, 12 veya 18 eşit taksite bölünebilmeli, gecikme cezaları Yurtiçi üretici fiyat endeksi üzerinden düşük faizle hesaplanmalıdır` diye belirtti.

 Palandöken, `6552 sayılı torba yasada kesinleşmediği için yapılandırılmayan yargı aşamasındaki vergi borçları ile vergi cezalarının da davadan vazgeçmek şartı ile yapılandırılmasından hem devletimiz hem de vatandaşımız kazançlı çıkacaktır. Yargının üzerindeki yük azalacaktır` diye konuştu.