• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `İç piyasanın canlanması için gençlere evlilik kredisi şart`


 

ANKARA- Türkiye`nin ekonomik olarak büyümesinin sanayi üretimi ve iç tüketim artışına göre hedeflerin tespit edildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Üretimin artması için iç tüketimin canlanması gerekiyor. Bunun içinde en etkili ve iğneden ipliğe en kapsamlı alışverişin yapıldığı evlilik sektörünün canlandırılması doğru olacaktır. Yetkililerce hazırlıkları yapılan evlilik kredisinin bir an önce çıkarılması faydalı olacaktır` dedi.
 
 `20 FARKLI SEKTÖRDE HAREKETLİLİK`

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Düğün sektörü dediğimiz, mobilyacıdan beyaz eşyacıya, kuyumcudan matbaacıya, düğün salonundan kuaförüne, çeyizciden tekstilciye, pastacısından şekercisine, çiçekçisinden taksicisine, emlakçısından inşaatçısına kadar uzanan 20 farklı sektörden binlerce esnaf ve sanatkar ile işletmeyi yakından ilgilendiren 15 milyar liralık bir sektörün canlanması anlamına gelir. Bu sektörün hareketlenmesinin hem üretim yapan sanayiciye hem de esnaf ve sanatkârımız açısından büyük önemi vardır. Her sene talebin canlı olması sektörü yüzde 10 büyütüyor`  diye konuştu.

 `10 BİN TL FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ`

Gençlerin parasal yetersizliklerine destek olması amacıyla başlatılan proje ile 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz evlilik kredisi verilecek olmasını çok olumlu karşıladıklarını ifade eden Bendevi Palandöken, `Üniversite mezunları için ise yaş sınırı 26 yaşa çıkacaktı. Kredinin geri ödemesi 2 sene sonra başlayacak olması ve genç çiftlerin ekonomik durumuna göre taksitlerin ayarlanması krediyi cazip hale getirmektedir. 2009 yılındaki krizin etkilerinin aşılması için de mobilya ve beyaz eşya sektöründe KDV indirimi yapılmıştı. O dönemde gençler için sıfır faizli kredi verilmesini istemiştik. Şimdi hazırlıkları yapılmış bu projenin vakit geçirmeden hayata geçirilmesini bekliyoruz` dedi.