• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Ankara`nın AVM şampiyonluğu devam ediyor`


 

ANKARA- Başkent Ankara kişi başına düşen alışveriş merkezi (AVM) metrekaresi bakımından ülkemizde ilk sıradaki yerini koruduğunu ifade eden Bendevi Palandöken, `Halihazırda 38 AVM başkent Ankara`da bulunuyor.  4 tanesi de yılsonuna kadar açılış çalışmaları devam ediyor. Böyle giderse Ankara AVM çöplüğüne dönecek. Oysa insanları AVM`lere mahkum etmeyecek sosyal, kültürel, sportif projelerin artırılması gerekir` dedi.

 

 `ANKARA TÜRKİYE`NİN, İSTANBUL AVRUPA`NIN LİDERİ`

Ankara`da insanların sosyal faaliyette bulunabilecekleri, hoşça vakit geçirebilecekleri yer sayısının oldukça sınır olduğunun altını çizen TESK Genel Başkanı Palandöken, `İnsanların büyük bir kısmı alternatif sayısı çok az olduğu için vakitlerinin çoğunu alışveriş merkezlerinde geçiriyor. Ankara`nın çeşitli semtlerine yayılmış 38 AVM her gün dolup taşıyor. 4 AVM`nin kısa zaman içerisinde açılacağı düşünülürse sayı 42 olacak. Ankara`nın nüfus oranına göre kişi başına düşen 300 metrekare kiralanabilir alan bakımından Türkiye`deki şampiyonluğunu koruyor. Ülkemizde perakende ile inşaat sektörünün büyümesine paralel olarak son yıllarda sayısı hızla artan Alış Veriş Merkezleri (AVM) sayısı Avrupa ortalamasının da üzerine çıkmış durumda. Mevcut bulunan 338 AVM`ye 2014 yılı içerisinde 32 yeni AVM`nin eklenmesiyle bu sayı 370`e ulaşmış bulunmaktadır. 2015 yılı içerisinde ise yapımı tamamlanacak 43 yeni AVM ile bu sayısı 413`e ulaşacak. Bugün Türkiye`de 9 milyon 955 bin 785 metrekare kiralanabilir AVM alanı bulunuyor. Bu rakamın 2015 yılı sonuna kadar 11.2 milyon metrekareye ulaşacağı düşünülüyor. Halen hizmet veren 101 AVM`ye yeni 7 AVM eklenmesi ile toplamda 108 adet AVM`ye ulaşan İstanbul Avrupa`nın zirvesinde yer alıyor` diye konuştu.

 

PALANDÖKEN: ANKARA AVM MEZARLIĞINA DÖNÜYOR

AVM`lerin kurala bağlı olmadan, her parası olanın yaptığı bir iş olarak kayda geçtiğini belirten Palandöken, "Maalesef ehliyet olmadan herkes araba sürüyor. Durum bundan ibaret. İşin içinde rant var. Kira geliri var. Parası olan AVM yapayım diyor, kimse de AVM`nin yapılacak bölgeye uyup uymadığını, bu işi yapacak kişinin bu ehliyette olup olmayacağını sormuyor. Çünkü yasayla belirleniş bir kuralı yok. Parası olan yapıyor." şeklinde konuşuyor.

İstanbul`daki tarihi Kapalıçarşı`yı örnek gösteren Palandöken, "Burası 600 yıldır faaliyette. Demek ki hem çevresiyle uyumlu hem de vatandaş ve esnaf nezdinde muteber, güzel bir mekan. Peki, bu beton yığını AVM`ler şehre ne katıyor, insana ne katıyor? Böyle giderse ne yazık ki Ankara AVM çöplüğüne dönecek." 7 AVM de acıtınca sayı 42`ye yükselmiş olacak. Bin kişiye düsen alışveriş metrekaresi dikkate alındığında Ankara 300 metrekareye yakın alanı ile başı çekiyor` dedi.