• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken: ` Ücretsiz taşıma halk otobüsçülerini zarar ettirdi `


 

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 65 yaş üstü uygulamadan doğan zararları mutlaka karşılanması gerektiğini söyledi. Palandöken, 02.08.2013 tarihli Resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 65 yaş ve üstü vatandaşlara şehir içi toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanma hakkı nedeniyle yaşanan sıkıntının azaltılması için otobüs ve dolmuşçu esnafına akaryakıt desteği verilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. 

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal devletin bir sorumluluk gereği alınan kararın çok doğru olmakla birlikte maliyetinin kamu hizmeti gören ve şehirlerinde en çok katma değer yaratan kesim olan özel halk otobüslerine yüklenmesi sonucu taşımacı esnafının maddi ve manevi olarak etkilendiğini dile getirdi. Sürecin bir önlem alınmadan devam etmesinin pek çok esnafın işi bırakmasına işsizliğin artmasına neden olacağının altını çizen Palandöken, `Özel Halk otobüslerinin engelli ve şehit yakınlarına kadar pek çok vatandaşımızı zaten ücretsiz taşıyor. 65 yaş ve üstü vatandaşımızın da eklenmesiyle yaklaşık 10 milyon vatandaşımızın ücretsiz taşınması söz konusudur. Kamuya ait toplu taşım araçlarının masrafları devlet tarafından karşılanırken, özel halk otobüslerimize yüzde 15-20 ekstra yük gelmiştir. Kayıt içi sistemin içinde ne kazandığı belli olan Özel halk otobüslerimiz kazancının büyük bölümünü motorin, vergi, sigorta primi, trafik sigortası, yedek parça gibi masraflara gidiyor. Batma noktasına gelen halk otobüsçüsü esnafımıza acilen destek verilmelidir` dedi.

-`SAAT VEYA SEFER SINIRLAMASI GETİRİLMELİ` 

Ücretsiz şehir içi taşımacılıktan yararlanma hakkının kullanılmasında saat veya biniş sayısında bir sınırlama olmamasının da sıkıntı yarattığını söyleyen Bendevi Palandöken, `Bazı belediyelerimiz ücretsiz yararlanma hakkı verilen vatandaşlarımıza kişiselleştirilmiş kart verdiler. Halk otobüslerini ücret toplama sistemi içinde çalıştırdıklarından ücretsiz yararlananların kullanımları hakkında da bilgi edinildi. Yönetmelik der ki `turistik gezi amaçlı kullanılamaz` ibaresinin istismar ediliyor. Bir kişi günde 12 kez otobüsleri çeşitli güzergâhlarda kullandıkları tespit edildi. İhtiyaçlarının dışında kullanım önlenmeli. Bunun içinde saat ve sefer sınırlaması getirilmelidir` diye konuştu.

 

-`ÇALIŞANI TOPLU TAŞIMA SİSTEMİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR`

Modern bir kentte ulaşım özel araçlarla değil, toplu taşıma araçlarıyla yapılmasının doğru olduğunu vurgulayan Palandöken, `Sabahları ek kapasite artışından dolayı araçlar fazla dolu oluyor. Ücretli binen vatandaşlarımızın kullanımını da zorlaştırmakta hatta işine yetişmek için toplu taşımayı tercih eden çalışan kesime de engel olduğu tespit edilmektedir. Kalabalık otobüsleri tercih etmeyip işlerine özel araçlarıyla gitmektedirler. Bu da fazladan yakıt, yedek parça israfı ve çevre kirliliği demektir` şeklinde konuştu.