• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, ` Gençler esnaf ve sanatkarlığa yönlendirilmeli `


 

ANKARA- Gençler arasında yüzde 19,1 gibi yüksek bir oranda olan işsizlik rakamının hızla düşürülmesi için gençlerin esnaf ve sanatkarlığa yöneltilmesi gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkar kendi emeği ile çalışırken yanında istihdam ettikleriyle işsizliğin azalmasına da katkı sağlamaktadır. Mesleki eğitimin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Elinde mesleği olan gençlerimiz teşvik edilip, desteklenerek kendi işini kurması sağlanmalıdır` dedi.

 `İŞİNİ KURACAK OLANA VERGİ MUAFİYETİ`

Esnaf ve sanatkarın üretim sistemin ayakta kalması için çıraklık eğitiminde kalitenin artırılması gerektiğini belirten Palandöken, `Esnaf yanında yetişen kalfalarında, çıraklar gibi iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleri yatırılmalı ve bu gençlere teşvik ücreti desteği sağlanarak gençler açısından çıraklık sistemi daha cazip hale getirilmelidir. Ustalık belgesi alıp da kendi işyerini kurmak isteyen gençlere de vergi muafiyeti sağlanarak destek verilmelidir. Bu çerçevede, mesleki kalite standardını sağlama adına ülkemizde hayata geçirilmeye çalışılan mesleki yeterlilik sistemine entegre bir çıraklık sistemini çok önemli buluyoruz` diye konuştu.

 `MESLEKİ EĞİTİM İŞSİZLİĞİN İLACI`

Mesleki eğitim merkezlerinin yeniden ayağa kaldırılmasını istediklerini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Buralardan mezun olan gençlerimizin ustalık belgesi ile birlikte alacakları mesleki yeterlilik belgeleri AB düzeyinde de geçerli olacaktır. Hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde iş kapılarının açılması sağlanacaktır. Buraya gelinceye kadar da belli destek ve teşviklerin verilmesi faydalı olacaktır. Başta Ahilik geleneğinin çağdaş temsilcileri olan çıraklarımızın lise mezunu statüsüne yükseltilmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca 2 yıllık yüksekokullarda okuyan erkek öğrencilerimiz için askerlik sürelerinin kısaltılması meslek yüksekokullarını cazip hale getirir` dedi.