• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken`den `Kış lastiği ` uyarısı


 

ANKARA - Yeni yıla sayılı günler kala Türkiye`nin yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Balkanlardan gelecek soğuk havayla birlikte yılbaşında karla karışık yağmur, ve kar yağışı başlayacak. Sonrasında oluşacak soğuk hava ve buzlanmaya karşı sürücülerimiz gerekli tedbirlerini almalıdır. Normalde kış lastiği uygulaması 1 Aralık`ta başladı. Kış lastiğini takmayan sürücülere 519 lira olarak uygulanan para cezası 571 lira olarak yeni yılda uygulanacak. Ancak kış lastiği takmayan sürücülerimiz vakit geçirmeden kış lastiklerini takmaları kendi faydalarına olacağı gibi, olası kazaların da önüne geçecek ve yolda kayarak trafiğin kilitlenmesi önlenecektir. Özel araçlar kaymaz ve kaza yapmaz diye bir imaj olmamalı, şehir dışına çıkacaklar şimdiden tedbirlerini almalıdırlar` dedi.

            -`SÜRÜŞ VE CAN GÜVENLİĞİ İÇİN KIŞ LASTİĞİ`

Vatandaşlarımızın araçlarına takacakları kış lastikleriyle yalnızca sürüş güvenliği sağlamakla kalmayıp kendi can güvenliklerini de artıracaklarını anlatan Palandöken, `Yönetmeliğe göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu. Ticari araç takmalı özel araç takmasa da olur gibi bir imaj trafik güvenliği açısından çok tehlikeli durumlar yaratır. Çünkü yolumuz aynı yol. Karda buzda tüm araçlar kayacağı için özel üretilmiş kar lastiği kullanmak, yasal mecburiyetin yanında can ve mal güvenliğimiz içinde önemlidir. Yılbaşı yaklaşırken soğuk hava da geliyor. Sürücülerimiz araçlarına kış lastiklerini derhal takmalıdır` diye konuştu.

            -`ARACIN 4 LASTİĞİ DE KIŞ LASTİĞİ OLMALI`

Bazı sürücülerin daha ekonomik olacağı düşüncesiyle araçtaki lastiklerin sadece ikisini kış lastiğiyle değiştirdiğini belirten Bendevi Palandöken, `Bu çok yanlış bir düşünce. Dört lastiğin farklı olduğu durumlarda aracın ön ve arka lastikleri arasındaki sürüş özellikleri farklılaşmaktadır. Ani fren yapma, viraj alma gibi manevralarda aracın kontrolü zorlaşır. Onun için araçtaki 4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı. Hatta kışın değiştirilecek yedek lastiğin bile kış lastiği olması zorunludur. Kışın uzun ve yoğun yaşandığı Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç gibi pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de sürücünün ve aracın güvenli yolculuk yapabilmesi için aracın kış koşullarına uygun bakımının yapılması ve kış lastiğinin kullanılması şarttır` dedi.