• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Bakkallık ve kuaförlük kadınlarımızın gözde mesleği `


 

ANKARA -  Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken sayıları her yıl artan kadın esnaf ve sanatkârların en fazla tercih ettiği meslek dalının bakkallık, bayilik, büfecilik ve kuaförlük olduğunu söyledi.

-`TERCİH EDİLEN İLK MESLEK BAKKALLIK`

2014 yılında rağbet gören ilk 10 mesleğin başında bakkallığın gelmesi üzerine yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `2014 yılında Bakkallık, Bayilik ve Büfecilik mesleğini yapmak için 18 bin 94 kişi tescil kaydı yaptırmış. Yine 2014 yılında esnaf ve sanatkârlık yapmak için tescil yaptıran 28 bin 656 kadın esnafımızın bin 27`si bakkallık, büfecilik ve bayilik mesleğini tercih etmiştir. 2014 yılı verileri ile birlikte şuan bakkallık, büfecilik ve bayilik yapan kadın esnaf sayımız ülke genelinde 31 bin 87`ye ulaşmıştır. Bu da bakkallık mesleğinin hale gözde meslekler içerisinde en ön sırada yer aldığını göstermektedir. Sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde bakkallık yoğun rağbet görmektedir. Hatırlatmak isterim ki ülkemizde ve dünyada en büyük iş adamı ve büyük holding sahiplerinin çıktığı meslek bakkallıktır. Bakkallığın kıymeti iyi bilinmelidir` dedi.

            -`TESK EN FAZLA KADIN ÜYEYE SAHİP`

            Ülke genelinde en fazla kadın üyeye sahip kuruluşun Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu`nun olduğunu belirten Bendevi Palandöken, `Ailesine destek olmak, evine ekmek götürmek için çalışan kadın esnafımızın en çok tercihi bakkallık mesleği olmuş. 2014 yılında kadın esnaf ve sanatkâr sayımız 28 bin 656 artarak şu an 214 bin 068`e ulaşmıştır. Kadın çalışanlara toplumsal duyarlılık artmış, bu alanda önemli ölçüde farkındalık yaratılmıştır. Bağ-Kur`lu kadınlarımıza getirilen 3 çocuğa kadar doğum borçlanması ile 6 yıl daha erken emekli olma hakkı verilmiştir.` diye belirtti.

            -`GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİMİZ KADIN ESNAF SAYISINI ARTIRDI`

Ülkemizde kadınların iş gücüne katılımını artırmak, yeni işyerleri kurmalarını desteklemek için, KOSGEB ile anlaşma yaptıklarını anlatan Bendevi Palandöken, `KOSGEB destekli verdiğimiz girişimcilik eğitimleri ile Avrupa Birliği (AB) Girişimcilik Eğitim projelerimiz kadın esnaf sayısının artmasında etkili olmuştur. Girişimcilik Kredisi ile işyerlerini kuranların yarısını kadınlarımız oluşturmuştur. Toplam esnaf ve sanatkârımız içinde kadın esnaf ve sanatkâr oranımız yüzde 13,6`ya çıkmıştır. Kadın esnaf ve sanatkârımızın 31 bin 87`si bakkallık, bayilik ve büfecilik, 19 bin 879`u Kuaförlük, 7 bin 602`si lokantacılık mesleğini tercih etmişlerdir. Son 10 yıl içerisinde kadınlarımızın artan başarısı ortadadır. Görüldüğü üzere kadın esnafımız en çok bakkallık mesleğinde erkek meslektaşları ile rekabet halindedir` diye konuştu.